Naminiai riestainiai

Naminiai riestainiai, arba kai per šventę sopa pilvelį

Visuomet labai laukiu naujų metų, kaip naujos pradžios, šviežio balto lapo, kurį maga pradėti pildyti vien gerais dalykais. Įžengti į naujus metus tarsi į šviesų kambarį, anapus durų it senus numintus aulinukus, paliekant visas negeroves. Šiemet labiausiai norėčiau, kad ten būtų likusios visos metų pabaigoje vaikus puolusios ligos. Net ir paskutinėmis gruodžio dienomis Nidutę kamavo pilvelio sopuliai – nieko labai baisaus, tačiau patys žinot, kaip būna, kai skauda mažam žmogiukui. O čia dar Naujų metų sutikimo šventė – vaikai laukia mamos keptų skanumynų, ką daryt? Kadangi mažasis pilvelis, priešingai mūsų lūkesčiams neišsveiko iki pat gruodžio 31-osios, teko skubiai galvoti ką pagaminti, kad tiktų mums skirtai dietai: jokių pieno produktų, jokių šviežių vaisių, riešutų ir panašiai. Įmanomus variantus  galima suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų, tad, ilgai nesvarsčiusi nusprendžiau gaminti naminius riestainius – baronkytes iš mielinės tešlos, kurią paprastai ruošiu kūčiukams kepti. Jau ne sykį buvau galvojusi, kad kūčiukų tešla gali pasirodyti arenoje susukta į riestainius ir tapti užkandžiu vaikams, vis ieškantiems ką pakramsnojus. Šįsyk atsirado reali proga pamėginti. Kaip rezultatas? Baronkyčių neliko jau kitą dieną – o labiausiai jas kirto dietų nesilaikantis Viliukas, krimto, net ausys linko! Paprastas, geras naminis kepinys, o svarbiausia – nedirginantis pilvelių ir, kaip ir kūčiukai, drobiniuose maišeliuose ar skardinėse dėžutėse laikomas, galintis stovėti net kelias savaites.

Apie tešlos paįvairinimą – aš dėjau šiek tiek aguonų, tačiau, naminius riestainiukus galima gardinti ir moliūgų ar saulėgrąžų sėklomis, linų sėmenimis. Jei riestainius kepsite ne dietos tikslais, vandenį galite keisti pienu ar dėti daugiau cukraus. Jei turite duonkepę, turbūt žinote, kad su ja mielinę tešlą pagaminti vienas juokas, tačiau ir rankomis nieko labai sudėtingo nėra, tik, žinoma, laiko reikia skirti kiek daugiau. Pateikiu abu tešlos gaminimo variantus:

 Reikės:
500 g miltų;
250 ml drungno virinto vandens;
3 šaukštelių sausų mielių;
3 šaukštų cukraus;
0,5 šaukštelio druskos;
2 šaukštų aliejaus;
1 kiaušinio;
2 šaukštų aguonų.

Gaminame tešlą naminiams riestainiams rankomis:

1. Miltus persijojame. Į maždaug 50 ml vandens beriame sausas mieles ir gerai išmaišome. Gautą skystį sumaišome su likusiu vandeniu. Įmušame kiaušinį, pilame aliejų, beriame druską su cukrumi ir išplakame iki vientiso plakinio. Beriame beveik pusę miltų, išmaišome ir paliekame pastovėti pusvalandžiui.
2. Į pastovėjusią tešlą suberiame likusius miltus ir aguonas ir gerai, apie penkias minutes minkome tešlą. Dabar paliekame pastovėti dar gerai valandai, kad tešla iškiltų maždaug dvigubai.
3. Įkaitiname orkaitę iki 190 laipsnių. Iškilusią tešlą vėl kiek išminkome, išspausdami iš jos orą, imame po nedidelį gabalėlį, rankomis suformuojame volelį ir formuojame riestainius. Juos dedame ant kepimo popieriumi išklotos skardos, palikdami tarpus, kad turėtų kur pasipūsti kepdami. Kepame orkaitėje apie 10 minučių kol dailiai paruduoja.

Gaminame tešlą naminiams riestainiams su duonkepe:

Į duonkepę pilame aliejų, vandenį, kiaušinį, į vieną duonkepės indo kampą dedame druską, į kitą – cukrų, toliau pilame persijotus miltus, aguonas ir ant viršaus – mieles. Paleidžiame tešlos gaminimo programą. Toliau viską darome kaip ir gamindami tešlą rankomis – įkaitiname orkaitę, minkome tešlą ir taip toliau.

kaip iškepti baronkas

Nuotraukos: Alvilės Rimaitės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *