Piemenėlių gimtadienis – senąsias tradicijas menant

Vaikų gimtadienius galima švęsti taip įvairiai! Trejų metų sūnelį auginanti etnografė Juta įsitikinusi, kad vaikų šventė gali tapti puikia proga priminti mažiesiems mūsų senolių papročius bei istoriją: žaidžiant žaidimus, gaminant saldainius, dainuojant liaudies dainas, laistant rūteles, veriant karolius, pinant svajonių kėdutę ir darant kitus smagius dalykus.
Liaudiškus vaikų gimtadienius, mergvakarius bei kitas šventes organizuojanti „Jutos šventės“ įkūrėja Juta Gornatkevič dalinasi idėjomis, kaip patiems surengti smagų liaudišką vaikų gimtadienį:

Pradėkime nuo aprangos, kokią patartumėte liaudiškomis tradicijomis nuspalvintam vaikų gimtadieniui?

Kviesdami gimtadienio dalyvius paprašykite, kad drabužėliai būtų liaudiškais motyvais. Mergaitėms puikiai tiks languoti sijonėliai, iš mamyčių pasiskolinti gintariniai karoliai, berniukams – balti marškiniai, tėčio ar močiutės skolinta šiaudinė skrybėlė. Manau, kad paieškojus, kiekvienų namų spintose rasime tinkamą sprendimą, atskirai šventei pirkti aprangą tikrai neverta. Mergaičių šukuosenos – supintos ir papuoštos kaspinais dvi kasos.

Kaip sukurti smagią, įdomią, šventišką liaudiško gimtadienio nuotaiką?

Įdomiais pasakojimais ir, žinoma, žaidimais, juk senieji mūsų žaidimai labai įdomūs ir įtraukiantys. Kai svečiai susirenka, nusikelkite į laikus prieš daugiau nei šimtą metų, kai vaikai kaime tarnavo piemenėliais. Vaikai sustoja traukinuku: vienas kitam už nugaros, rankos ant pečių, važiuoja ir dainuoja burtažodį: „traukinys važiuoja, veža mus laiku. Ir sustoti  tegali – sename labai laike“. Burtažodis skanduojamas 3 kartus.
Susėskite ratu ant žemės ir trumpai papasakokite apie piemenėlių gyvenimą. Vaikai kaime piemenėliais būdavo apie 5-10 metų. Piemenėlių darbas – ganyti karves, avis, žąsis. Ganyti reiškia prižiūrėti, kad gyvuliukai būtų paėdę žolės ir jiems nieko nenutiktų: vilkai nesudraskytų, nepasiklystų. Išeidavo į pievas piemenukai ankstyvą rytą ir grįždavo tik vėlai vakare. Nesvarbu, ar lietus, ar saulė, ar vėjas švilpė, piemenukai turėdavo prižiūrėti gyvulius. Kad nebūtų liūdna, piemenukai prisigalvodavo visokių žaidimų.

Kokius liaudiškus žaidimus pasiūlyti vaikams žaisti?

„Atspėk gyvūną“ – kiekvienas dalyvis išsitraukia žaisliuką-naminį gyvulį: karvę, ožką, avį, gaidį. Išsitraukęs gyvuliuką nerodo, turi jį suvaidinti, o kiti spėja. Kokį naminį gyvūną išsitraukia, tokį ir gano. Jei žaislų-gyvulėlių neturite, traukite lapelius su jų pavadinimais.
„Sveikas gyvas“ – vaikai sustoja ratu, o vienas vaikščioja aplinkui, suduoda kuriam nors rate stovinčiam į nugarą, sakydamas: „sveikas gyvas!“ ir bėga aplink ratą. Pakviestasis bėga į priešingą pusę. Susitikę paduoda vienas kitam ranką, paklausia: „kaip sekasi?“ ir bėga toliau. Kuris pirmas pribėgs prie tuščios vietos, tas ją užims, o pasilikęs bėga aplink ratą ir taip toliau.
„Diena – naktis“ – žaidimo vedantysis vaikams skelbia dieną arba naktį, kai diena – visi šoka, kai naktis – turi sustingti. Kas sujuda – iškrenta iš žaidimo.

Smagiai prisižaidus, metas vaišėms – kokias patartumėte suruošti liaudiškam gimtadieniui?

Puikiai tiks saldus varškės sūris, medus, švieži agurkai, mamos keptas naminis pyragas ar vaikų mylimi keksiukai, kompotas. Dalį saldžių vaišių – saldų ežiuką, vaikai gali pagaminti ir patys, jiems tai bus dar viena šauni šventės pramoga: paruoškite stalą, ant jo kiekvienam vaikui  padėkite po pusę obuolio, braškių ar kitų uogų, vaisių – vaikai tegul juos veria ant dantų krapštuko ir merkia į karamelę. Karamelė gali būti ir pašildytas karamelizuotas sutirštintas pienas, arba galime karamelę pasigaminti patys iš grietinės bei cukraus, jų masę virdami apie 30-40 min. Puoškime ežiuką įvairiais pabarstukais ar saulėgrąžomis – jį gaminti patinka  ir mažiems, ir dideliems. Vertinimo komisija gali apdovanoti visus ežiuko gamintojus diplomais: už skaniausią ežiuką, linksmiausią, originaliausią, saldžiausią, šventiškiausią, meiliausią.

Kokias dar pramogas galime suorganizuoti besilinksminantiems piemenėliams?

Estafetės – labai smagi, tik nepelnytai dažnai pamirštama pramoga. Vaikai susiskirsto į dvi komandas ir atlieka įvairias užduotis, pavyzdžiui:

  • Šokinėja ant vienos kojos iki nurodytos vietos.
  • Žąsiukai – atsitūpia ir eina kaip žąsiukai.
  • Ėjimas nykštuko žingsniukais – dedant pėdutę po pėdutės.

Kitas smagus užsiėmimas – mįslės, didesniems vaikams galime surengti net visą mįslių konkursą. Pateikiu keletą mįslių:

  • Ant lygaus laukelio, nei vieno namelio. O vidury tūkstančiai mergelių gyvena. (Žuvys ežere)
  • Be kojų, be rankų vartus atkelia. (Vėjas)
  • Daug namukų per lauką nurūko. (Traukinys)
  • Dirva be takų, pervažiavus nėra vėžių. (Valtis ežere)
  • Dvi laktelės, pilnos baltų vištelių. (Dantys)
  • Du broliukai akli, o kai ant balno užsėda, raštą skaito. (Akiniai)
  • Kas be staklių audžia? (Voras)
  • Kas be kojų, be rankų, be medžio, tiltus pastato. (Šaltis)

Išlydint namo mažuosius svečius, galima padovanoti po namuose gamintą saldainį – juos gaminkite kartu su mažuoju sukaktuvininku, receptas paprastas: reikės pusės litro vandens, pusės kilogramo cukraus ir šaukštelio acto. Virkime sumaišytus produktus apie valandą, kol paruduoja,  tada supilstykime į įvairias mažas kepimo  formeles, išteptas aliejumi. Saldainių gamyboje būtinai turi dalyvauti suaugusieji – karamelė gali stipriai nudeginti.
Svarbiausia gimtadienyje – gera nuotaika. Kad ir ką suplanavote, ne visas scenarijus būtinai turi būti įvykdytas. Svarbiausia, kad vaikai jaustųsi pakiliai, jiems būtų įdomu ir smagu.

Nuotraukos: Jutos šventės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *