žaidimai vaikams, kuriems tereikia popieriaus ir pieštuko

7 žaidimai vaikams, kuriems tereikia popieriaus ir pieštuko

Žinau, žinau, kad šiuolaikiniams vaikams visų pirma rūpi kompiuteris ir žaidimai su juo, bet… taip pat žinau, kad vaikai – smalsios ir žaisti mėgstančios būtybės, todėl, jei mokėsime sudominti,  jie su nemenkesniu užsidegimu žais ir daugelį kitų žaidimų. Ypač, jei mes, ponai suaugusieji, skirsime laiko ir kartais pasiūlysime pažaisti kartu.
7 žaidimai vaikams, kuriems tereikia popieriaus ir pieštuko yra puikūs ne tik tuo, kad miklina smegenėles, skatina kūrybą ar garantuoja geras dozes juoko – jie  šaunūs, nes gali būti žaidžiami daugybėje vietų: vaikų šventėje, klasėje per pertrauką, gydytojo laukiamajame, po paplūdimio skėčiu saulėtą dieną, ar kaimo palėpėje į stogą jaukiai barbenant lietui. Juk… tereikia popieriaus ir pieštuko!

Kas, su kuo, kada, kur, kaip, ką veikė – į ratu perduodamą lapelį kiekvienas žaidėjas užrašo atsakymą į jam skirtą klausimą. Užrašęs užlenkia, kad atsakymo nesimatytų ir perduoda kitam. Paskutinis žaidėjas, užrašęs atsakymą, lapelį išlanksto ir garsiai perskaito visiems. Visi plyšta juokais ir tebekikendami rašo antrą, dar juokingesnį „literatūros šedevrą“.

Miestai, vandenys – tikros žinių lenktynės, kuriose į pasiruoštas lenteles, iš garsiai paskelbtos raidės vaikai turi kuo greičiau surašyti po miestą, valstybę, vandenis, augalą, gyvūną – laimi tas, kuris parašo daugiausiai nesikartojančių pavadinimų. Detaliau apie šį žaidimą skaitykite čia.

Asociacijos – ant popieriaus lapo, dviem stulpeliais surašomi vaikų pasiūlyti įvairūs daiktavardžiai. Tarp vienoje eilėje atsidūrusių daiktavardžių žaidėjai ieško asociacijų. Pavyzdžiui, tenka žodžių pora traukinys ir obelis. Galimos asociacijos: traukinyje valgomas obuolys; pro traukinio langą mojančios žydinčios obelys; obuolys, įdėtas į žaislinio traukinuko vagonėlį. Reikia pasukti galvą, tiesa? Bet įdomu ir smagu! Laimi tas (arba ta komanda, jei žaidžiama pasiskirsčius į komandas), kuris sugalvoja daugiausiai asociacijų.

Kartuvės – linksmas klasikinis žaidimas kraupiu pavadinimu. Dažniausiai žaidžia dviese – vienas užmena žodį, kitas spėja, tačiau spėjančiųjų gali būti ir daugiau. Vienas iš žaidėjų sugalvoja žodį ir pažymi jo raidžių skaičių brūkšneliais. Kad nebūtų labai sunku, pirmą ir paskutinę žodžio raides galima įrašyti, taip pat pažymėti jas žodžio viduryje, jei ten yra. Spėjantysis spėja po vieną raidę – jei ji žodyje yra, reikia įrašyti, jei jos nėra – pradedamos piešti kartuvės, o netinkama raidė parašoma šalia jų. Kartuvės piešiamos po brūkšnelį už kiekvieną klaidingą spėjimą. Jei kartuvės su pakaruokliu baigtos – spėjantysis pralaimėjo. Smagiausia kai žaidžiama su sudėtingais ir ilgais žodžiais – mano vaikystėje žodis rekordininkas buvo bepasikiškiakopūsteliaudavome, kuris neaišku ką iš tiesų reiškė, bet jo nežinančiajam neišvengiamai reikšdavo pilnai nupieštas kartuves.

Kryžiukai nuliukai – senas, geras, nepabostantis žaidimas, kurį galima ne tik pieštuku ant popieriaus rašyti, bet ir vasarą ant smėlio su lazdele nusipaišyti. Į nusibraižytą lentelę, 2 žaidėjai pakaitomis rašo po kryžiuką ir nuliuką. Laimi tas, kuris pirmas užpildo vertikalią, horizontalią ar įstrižą kryžiukų arba nuliukų seką.

Vištos koja – laukdamas eilėje pas dantistą, nelabai pažaisi, užtat tai nepakeičiamas vakarėlio žaidimas. Jo užduotis – parašyti žaidimo vedėjo pasakytą žodį kojomis. Laimi tas, kuriam pavyksta aiškiausiai parašyti. Paprastesnė vištos kojos variacija – dešiniarankiai žodį rašo kairiąja, kairiarankiai – dešiniąja ranka.

Atspėk, kas aš – ant popieriaus kortelių surašomos žaidimo temos, kurias pasirenka vaikai. Ištraukiama pirmoji kortelė ir garsiai perskaitoma jos tema. Pirmasis žaidėjas, netardamas nei žodžio, turi pavaizduoti kokį nors dalyką, susijusį su tema. Pavyzdžiui, jei tema – pasakos, vaikas gali vaizduoti žmogėdrą, princesę, nykštuką ar ką tik nori iš pasakų pasaulio. Kiti vaikai garsiai spėlioja, kas vaizduojama. Jie gali užduoti klausimus, tačiau vaidinantysis tegali jiems atsakyti „taip“, arba „ne“. Tas kuris teisingai įmena mįslę, tampa sekančiu aktoriumi.  Žaidžiama tol, kol kiekvienas vaikas bent po sykį tampa „aktoriumi“. Arba tol, kol pilvus nuo juoko paskausta. Plačiau apie žaidimą rasite čia.

 

 

Nuotraukos: Alvilės Rimaitės

2 Responses

  1. vilte
    |

    Gal nebeprisikiskiakopusteliaudavome?

  2. Alvilė Rimaitė
    |

    Sveiki, Vilte, ‘nebeprisikiškiakopūsteliaudavome’ sužinojau jau suaugusi, mes vaikystėje tebuvome atradę tik tą trumpesnį – ‘bepasikiškiakopūsteliaudavome’ 😀

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *