Smalsumas bei žingeidumas – varikliukas, kurio palinkėčiau kiekvienam vaikui. Stipraus ir nenuilstančio. Juk jis ne tik skatina judėti pirmyn, bet ir padaro gyvenimą įdomiu, teikia laimės jausmą, ugdo sumanumą. Yra daugybė būdų kaip motyvuoti vaikus, pakurstyti jų smalsumą, poreikį ieškoti bei tyrinėti. Vienas smagiausių, neabejotinai – edukacinės gimtadienio šventės. Nuo pačių sukurto išmanaus roboto iki protų kovos, nuo atraktyvių mokslo eksperimentų iki raketos konstravimo – pristatau 5 šaunias ir be galo įdomias programas mažiesiems žiniukams:
Mokslo burtai – spalvingi bandymai, stulbinantys reiškiniai ir daugybė kitų įdomiausių dalykų – kiek teko matyti, tokie gimtadieniai pakeri visus: tiek suaugusius, tiek mažiausius dalyvius. Todėl, veiklos pradžioje organizuodavęs mokslinius gimtadienius vaikams tik nuo 7-erių metų, Mėgintuvėlis LT, reaguodamas į didžiulį mažųjų susidomėjimą bei tėvų prašymus, šalia programų vyresniems vaikams, sukūrė ir specialiai jauniausiems tyrinėtojams skirtą „Mažojo mokslininko gimtadienį“.
Mėgintuvėlis LT įkūrėja, dr. Renata Česūnienė pastebi, kad vaikų žingeidumas, noras sužinoti vis naujų dalykų didėja ir, kas svarbiausia, tokių vaikų amžius jaunėja. Be to, ši karta nori ne tik stebėti, bet ir pati prisiliesti prie eksperimentų. Visa tai ir dar daugiau ji gali patirti kartu su šauniuoju Mėgintuvėliu: „Mažojo mokslininko gimtadienyje“ vaikai šmaikščiai supažindinami su laboratorijos gyventojais; kadangi tokio amžiaus žmonėms viskas turi būti dinamiška – visą renginį vaikai patys aktyviai dalyvauja eksperimentuose ir patiria mokslo grožį. Juk laboratorija – tai vieta, kur vyksta pokštai ir stebuklai. „Tik, kad stebuklus padaryti, reikia mokslą išmanyti“, – šypsosi Mėgintuvėlis LT ir draugiškai kviečia: „Mokslo virusas plinta! Ateikite ir užsikrėskite juo!“
Jaunojo astronomo gimtadienis – jį rengiančios Ekožvakės kviečia vaikus bent trumpam pavirsti kosmoso tyrinėtojais ir iš arčiau susipažinti su saulės sistemos planetomis. Šventės metu vaikams pasakojama apie įvairius, kosmose vykstančius reiškinius, kalbamasi apie planetas, astronautus ir kitus įdomius dalykus. Organizatoriai džiaugiasi, kad šiandien jauni žmonės labai daug žino, yra apsiskaitę, žingeidūs bei sumanūs. O taip pat ir kūrybingi – gimtadienio metu visi dalyviai gamina savo saulės sistemą, piešia ant vandens bei marmuravimo technika spalvina planetas. Kuri planeta didžiausia, kuri mažiausia, o kuri karščiausia, – čia žinios susijungia su fantazija ir kūrybingumu. Vėliau dar laukia smagūs žaidimai, kuriuose vaikai gali panaudoti šventės metu įgytas žinias, atsakyti į viktorinos klausimus, užsidirbti taškų, ir, žinoma, laimėti šaunių prizų.
Jaunojo astronomo gimtadienis įdomiausias vaikams nuo 6 metų bei vyresniems, taip pat ir paaugliams. Jį švęsti galima puikioje Raudondvario dvaro menų inkubatoriaus aplinkoje, arba pasikviesti į savo pasirinktą šventės vietą.
Kosmosas, raketos ir astronautika jaunųjų tyrinėtojų laukia ir GoCrazy rengiamame NASA gimtadienyje. Čia su vaikais švenčia išradingasis linksmiausių gimtadienių bei įdomiosios kosmonautikos ekspertas tiesiai iš „NASA‘os“. Jis įsitikinęs, kad mokslas ir linksmybės yra tiesiog sprogstamas derinys, todėl vaikams paruošta išties smagi, įdomi ir įvairi programa: žvilgsnis iš arčiau į jaudinančią kosmonautų bei kosmoso inžinierių veiklą; krūva išbandymų; kosminiai žaidimai, estafetės, rungtys ir gudrybės; begalė „kiečiausių“ žinių bei viktorina apie kosmosą, raketas ir astronautiką. Ir net tarpgalaktinės raketos konstravimas, kurią vėliau, su gimtadieniniais linkėjimais vaikai išsiųs tiesiai į kosmosą!
„NASA“ gimtadienio dalyvių amžiaus spektras labai platus – 6-16 metų astronautai. Šventės programa lanksčiai koreguojama ir adaptuojama pagal vaikų amžių. Tai puiki edukacinė pramoga ir smalsiems pradinukams, ir vietoje nenustygstantiems paaugliams.
Išmanieji vaikų gimtadieniai – tokius švęsti kviečia laisvalaikio ir edukacijos centras COSMOS Place. Čia vaikai ne tik pramogauja interaktyviose erdvėse, tačiau turi galimybę ir patys sukurti veikiančius elektronikos išradimus – robotus dailininkus, šviečiančius vabalus. Gimtadienio svečiams siūloma pasveikinti sukaktuvininką sukūrus šviečiančius atvirukus.
Parengtos net kelios edukacinės programos, kurios sukurtos remiantis STEAM metodika, paremta gamtos, technologijų, elektronikos bei matematikos mokslų teorijomis, jas integruojant į kūrybines veiklas:
- „Išmaniojo dailininko“ gimtadienyje vaikai ne tik susipažįsta su pagrindiniais konstravimo ir elektronikos principais, bet ir išbando jėgas kurdami išmanųjį konstruktorių, kuris geba judėti erdvėje ir kurti spalvingiausius piešinius!
- Programoje „Jonvabaliai“ sužinoma apie skirtingas vabzdžių rūšis, mokomasi juos atpažinti, vėliau laukia pažintis su pagrindiniais elektronikos principais gaminant spalvingus, šviečiančius jonvabalius!
- „Gyvybė žemėje“ – puiki proga tapti mokslininkais paleontologais! Ištirti išnykusias gyvybės formas bei pasigaminti dinozauro fosilijos modelį, prieš tai išsiaiškinus, iš kur atsirado saulės sistema, susipažinus su gyvūnijos ir augalijos evoliucija (nuo gyvybės atsiradimo iki šių dienų) ir suskaičiavus tikrąjį mūsų planetos amžių!
Gimtadienis su protų kovomis – smagus, protingas ir labai azartiškas žaidimas, kurį galima pasikviesti tiek į miške ar sodyboje, tiek į kavinėje, namuose ar kitoje vietoje rengiamą vaikų šventę. Svarbu, kad būtų elektra ir galimybė pakabinti ekraną, – sako daug metų protų kovas rengiantis Gediminas Navickas. Tokį šventės formatą jis labiausiai rekomenduoja vaikams nuo 7-erių ir vyresniems.
Žaidimo klausimai parengiami pagal vaikų amžių. Šalia įvairių mokykloje išmoktų bei knygose perskaitytų dalykų, muzikos, filmų, aktualijų, loginių užduočių, žaidimo organizatoriai dalį klausimų paruošia atsižvelgdami į sukaktuvininko interesus. Galbūt vaikas domisi Eurovizija, o gal žaidžia krepšinį, dainuoja chore – Protų kovose jo lauks užduotys apie šiuos mėgstamus dalykus.
Protų kovos žaidžiamos komandomis, stengiantis jėgas paskirstyti apylygiai – juk taip įdomiau! Mažesni žaidžia bent po 4, vyresniems užtenka ir 3 komandos dalyvių. Jei žaidėjų trūksta, visuomet prisijungti gali ir tėvai. Žaidimo trukmė priklauso nuo vaikų amžiaus – pirmokams pakanka valandos, o vyresni vaikai, su įterptomis vaišių ar kitų pramogų pertraukomis, žaisti gali ir 2,5-3 valandas. Patikėkit, jos jiems visai neprailgsta! Beje, Protų kovos jums gali būti surengtos, ne tik lietuvių, bet ir anglų kalba.
Nuotraukos: „Mėgintuvėlis LT“ (4), Ekožvakės (4), „GoCrazy“ (5), „COSMOS Place“ (5), „Protų kovos (2).
Remiamas turinys
Parašykite atsiliepimą