Iš galybės po visus namų kampus pabirusių žaislų, lego nusipelno išskirtinio dėmesio: pirma, jie kaip joks kitas žaislas stropiai atžaidžia pinigus, kuriuos kainavo – mūsų pirmagimiui jie niekada nenusibosta, antra – jų taip visur pilna, kad kažkurią dieną susimąsčiau, jog bendru skaičiumi tai daiktas, kurio namie neabejotinai daugiausia. Todėl mūsų tėčiui prasitarus, jog internete užmatė lego maišus, pavirstančius į žaidimų kilimėlį, mano akys godžiai sublizgo ir nėrusi į pasaulinį voratinklį neišnėriau atgal tol, kol radau tai, ko ieškojau.
Man labiausiai patikusį siuvimo aprašymą radau čia, juo ir rėmiausi siūdama savąjį lego maišą. Labai patiko man ši idėja – susitvarkyti pažaidus taip paprasta, kad tai tampa įkandama net ir berniukams – tereikia užtraukti virveles ir pakabinti maišą į vietą. Jei pažįstate prisiekusį lego mėgėją ir bent šiek tiek mokate siūti, siūlau šią mintį kaip puikios dovanos idėją.
Apie medžiagas: maišo išorei naudojau tvirtesnį medvilnės su elastanu audinį. Pamušalui – multiną, nes norėjau, jog išskleistas maišas būtų minkštesnis, tarsi žaidimų kilimėlis. Žinoma, norint, į tokį maišą galima dar papildomą paminkštinimo sluoksnį įsiūti ir paversti tikru kilimėliu. O jei norite, kad maišas būtų tiesiog maišas – daiktas sukrauti kitiems daiktams, galite naudoti plonesnes medžiagas. Tik patarčiau maišo išorei rinktis mažiau teplų audinį, o vidų siūti iš vienspalvio, kad gerai matytųsi lego kaladėlės. Ir dar – virvutę naudojau medžiaginę sintetinę, tokią, kad įverta gerai slystų.
Reikės:
- 120×120 cm medžiagos maišo išorei;
- 120×120 cm medžiagos maišo pamušalui;
- 8 m virvelės,
- žirklių,
- didesnio žiogelio,
- siuvimo kreidos,
- matavimo juostos (metro),
- siuvamosios mašinos.
1. Iš abiejų audinių iškerpame taisyklingus apskritimus: pamušalo audinį kruopščiai susilankstome į kvadratą ir ant jo nusibrėžiame puslankį. Kad jis būtų taisyklingas reikia naudotis matavimo juosta ir siuvimo kreida. Apsiskaičiuojame būsimo apskritimo spindulį – mūsų atveju jis 60 cm. Atsimatuojame šį atstumą matavimo juostoje ir vieną galą atmatuotos atkarpos laikome tvirtai prispaudę prie to kvadrato kampo, kuris taps apskritimo centru, o prie kito matavimo juostos galo prispaudę kreidą vedame jį nuo vieno kvadrato kampo iki jam priešingo, tuo pat metu kreida brėždami puslankio liniją. Nubrėžę dar pamatuojame ar tikrai atstumas tarp bet kurio puslankio linijos taško ir būsimo apskritimo centro yra vienodas ir lygus būsimo apskritimo spinduliui. Taip pat įsitikiname, kad apskritimo centru pasirinkome reikiamą kvadrato kampą – kitaip sukirpdami galime sugadinti medžiagą!
Palyginę rankomis audinį, kad nebūtų raukšlių, kirpdami palei nubrėžtą liniją visus 4 sluoksnius vienu metu, išsikerpame apskritimą.
Tą patį padarome ir su išoriniu audiniu. Jei pamušalui naudojate multino audinį, kuris turi savybę kiek temptis, išorinį apskritimą galite daryti 0,5-1cm platesnį.
2. Pamušalo audinį perlenkiame per pusę, atžymime priešingose apskritimo pusėse vietas 2,5 cm ilgio kilpelėms – jos turi būti atitrauktos nuo krašto 5 cm. Naudodami rėmelį kilpoms daryti apsiūlėjame būsimas kilpeles. Atsargiai jas prakerpame. Šias kilpeles darome tik ant pamušalinio audinio, pro jas vėliau įversime virveles maišui sutraukti.
3. Sudedame audinius vieną ant kito gerosiomis pusėmis į vidų. Sudaigstome segtukais ar sudygsniuojame siūlu ir nusiuvame aplink ratą tiesią siūlę, atitrauktą nuo krašto apie 1cm ar kiek daugiau. Viso rato neapsiuvame, paliekame apie 12 cm spragą, kad galėtume išversti.
4. Kad apskritimo kraštas dailiau išsilenktų įkerpame kraštą iki siūlės 1-1,5 cm įkirpimais – dėmesio, tik neįkerpam pačios siūlės (jei jau taip atsitiko, nepanikuojam ir tiesiog užsiuvam).
5. Išverčiam ratą į gerąją pusę per paliktą spragą.
6. Apsiuvame visą ratą tiesia, nuo krašto apie 0,3 cm atitraukta siūle tuo pačiu užsiūdami paliktą spragą.
7. Maždaug 4-5 cm nuo tik ką nusiūtos siūlės į rato gylį siuvame antrą tiesią siūlę. Tik būtinai įsitikiname, kad į tarpą tarp šių dvejų siūlių patenka abi kilpelės virvelei įverti.
8. Virvelę perkerpame pusiau ir jos dalis įveriame per visą ratą taip, kad vienos abu galai išlįstų vienoje kilpelėje, o kitos – kitoje. Aš juostelę veriu žiogelio pagalba. Galus surišame į mazgą. Jei juostelės galai linkę irti, juos atsargiai nudeginame.
Kaip apskaičiuoti kiek reikės virvelės jei siuvate kitokių matmenų maišą? Pasinaudokite formule 2 pi * r, t. y. 2×3,14x apskritimo spindulys. Mūsų atveju 2×3,14×0,60 m, gaunam 3,8 m ir pridedam virvelės užrišimui 20 cm, taigi viso vienai pusei reikės 4 m virvelės. Dauginam iš dviejų, nes virvelių reikės dviejų ir gauname 8 m.
Jei siuvinys atrodo painus, pasipraktikuokite pasiūdami mažą maišiuką iš pigesnės medžiagos – jį vaikai tikrai pritaikys kitiems smulkiems žaislams susidėti. Beje, parinkus tinkamas medžiagas tokiu būdu galima ir staltiesę-krepšį piknikui pasiūti, o mano konstruotojai jau užsisakė mažos lego maišo kopijos smulkiausioms detalėms suberti.
Dėmesio: maišą uždarius ir sutraukus virveles, jų galai lieka ilgi, todėl maži vaikai su uždarytu maišu turėtų žaisti tik suaugusiųjų prižiūrimi.
Kristina
Sveiki, pagal Jūsų siuvinį siuvau ir aš maišą vaikams 🙂 bet vietoje virvučių, naudojau pavadėlį šuniui. Jis susivynioja ir jokių pašalinių virvių 🙂 ir rankenas prisiuvau, kad maišas būtų kelioninis 🙂
Alvilė Rimaitė
Sveiki, Kristina, suprantu, kad automatinį pavadėlį turbūt naudojote, tikrai gera idėja, dėl rankenų taip pat. Labai labai smagu, kai idėjos vystosi, transformuojasi ir tobulėja! Ačiū labai, kad dalinatės 🙂