Kaip numegzti žaisliuką lėlę

Megztas lėliukas per kelis vakarus

Jau numezgusi meškiuką įsitikinau: megzti žaisliukai turi kažką tokio – labai jaukaus ir šilto. Dėl to manau, kad visiems, kas draugauja su virbalais ir bent vienu mažyliu, verta pabandyti nunarpulinti kokį žaislelį. Be to, žvelgiant iš praktiškos pusės, megzti žaisliukai – puikus būdas sunaudoti siūlų likučius, kurių pas kiekvieną mezgėją netrunka prisiveisti galybės. Patys pagalvokite, kas geriau, ar palikti juos tūnoti tamsiame kamputyje, drebančius iš baimės, kad jei ne šiandien, tai rytoj atsibogins siaubūnės kandys, ar paversti  į mielą daiktą, galintį pradžiuginti kokį vaikiuką?

Šiandien pristatau megztą lėliuką – neišsigąskite, nors mezgimo aprašymas atrodo ilgas kaip nežinia kas, bet pats lėliukas numezgamas paprastai ir greitai. Juolab, kad mezgamas dviem virbalais, kaip koks megztinis – besibaiminančius, jog matysis žaisliuką bjaurojančios siūlės, skubu nuraminti – čia puikiai panaudojama taip vadinama „čiužinio“ siūlė, kurios mezginyje praktiškai nesimato. Galima pamanyt, jog buvo sėdėta ir kamuotasi su penkiais kojinių virbalais, tam kad nereikėtų siūti.
Trumpai tariant, keli vakarai žiūrint filmus ir lėliukas – jūsų rankose. Pradedam:

30 cm ūgio lėliukui reikės: 50 gramų žalios ar kitos norimos spalvos siūlų (apie 125 m/50 g) lėliuko aprangai, 20 gramų tokio paties ar panašaus storio šviesiai rudos spalvos siūlų galvytei ir delniukams, tamsiai rudos ir raudonos spalvos siūlų likučio veidukui išsiuvinėti, raudonos spalvos siūlų likučio kepurės bumbuliukams, 3 numerio virbalų (2-jų mezgimui ir 1-o pagalbinio, kuris gali būti 2,5-3,5 numerio), 3 numerio vąšelio, adatos, apie 300 gramų sintetinio kamšalo (būna audinių parduotuvėse).

   • Lėliukas mezgamas 2 raštais – lygiuoju raštu (gerojoje pusėje – gerosiomis, išvirkščioje pusėje – išvirkščiosiomis akimis) ir ripso raštu (visą laiką, tiek geroji, tiek išvirkščioji pusės, mezgama gerosiomis akimis).
   • Visų pirma nusimezgame rankytes. Aš visados, kai reikia 2 vienodų dalių, jas mezgu kartu, ant tų pačių virbalų, tik, žinoma, iš skirtingų kamuoliukų. Taigi, kiekvienai rankytei ant 3 numerio virbalų uždedame po 10 akių iš šviesiai rudų siūlų. Delniukus mezgame lygiuoju raštu, megzti pradedam nuo blogosios eilės, t. y. išvirkščiosiomis akimis. Po 5-ių eilių, gerojoje pusėje, šviesiai rudą siūlą keičiame žaliu ir mezgame ripso raštu, pridėdami iš kiekvieno šono po 1 akį – viso, kiekviena rankytė dabar turi po 12 akių. Po 4 eilių ripso, toliau mezgame lygiuoju raštu 16 eilių, jas numezgę, mezginio neuždarome, o tiesiog atsargiai nukeliame nuo virbalų ir dedame į šoną.
   • Miegmaišiukui – kūneliui užmetame 28 akis ir 3 pirmąsias eiles mezgame ripso raštu. 2-oje eilėje proporcingai paskirstę pridedame 12 akių, viso dabar turime 40 akių. Nuo 5-tos eilės mezgame lygiuoju raštu – čia jau galim tikrai į kokį filmą įkišti nosį – iki pat 41-os eilės mezgame tuo pačiu lygiuoju raštu, tą patį 40 akių skaičių.
   • O štai 41-oje eilėje reikia susikaupti – vienu metu ir siaurinsim mezginį, ir rankytes pridėsime. 41-a eilė mezgama taip: kraštinė akis, tada 2 akys sumezgamos, 1 gera, 2 akys sumezgamos, 1 gera, 2 akys sumezgamos, 1 gera. Dabar įdedame pirmą rankytę – sulenkiame ją taip, kaip jau bus susiūta ir sumegzdami po 2 rankytės akis įterpiame į mezginį. Rankytės akis sumezgame gerosiomis akimis taip: 4-tą su 3-čia, 5-tą su 2-a, 6-tą su 1-a, 7-tą su 12-ta, 8-tą su 11-ta, 9-tą su 10-ta. Iš rankytės 12-os akių, ant virbalo lieka 6-ios. Toliau mezgame tarpą tarp rankyčių – 20 akių, vėlgi siaurindami: 2 akys sumezgamos, 1 gera – taip pakartoję 6 kartus dar 2 akis sumezgame ir įterpiame antrą rankytę kaip anksčiau aprašyta. Tada mezgame: 1 akis gera, 2 akys sumezgamos, 1 gera, 2 akys sumezgamos,  1 gera, 2 akys sumezgamos, kraštinė akis. Viso ant virbalo dabar turime 39 akis.
   • Nuo 42-os eilės mezgame ripso raštu 3 eiles. Nuo 45-os eilės mezgame galvytę šviesiai rudais siūlais, lygiuoju raštu. 5-oje galvytės eilėje, proporcingai paskirstę pridedame 13 akių, viso dabar turime 52 akis. Toliau mezgame lygiuoju raštu. 21-oje galvytės eilėje kiek pasiaurinam – sumezgame 13-tą su 14-ta akimi ir 39-tą akį su 40-ta. 23-oje eilėje uždarome mezginį taip – sulenkiame galvytės kairę pusę ir akis paskirstome ant dviejų virbalų beveik po lygiai (štai čia reikės papildomo virbalo) – ant vieno virbalo – 13, ant kito 12 akių. Virbalus sudedame lygiagrečiai vienas kitam ir pirmąją vieno virbalo akį sumezgame su pirmąja kito virbalo akimi, kartu akis nuleidžiant. Taip sumezgame visas likusias akis. Tą patį padarome ir su dešiniuoju galvytės šonu.
 • Gauname tokią keistą išnarėlę. Jei atrodo, kad akys nelabai lygios, galime ją atsargiai sudrėkinti drungnu vandeniu ir ant rankšluosčio paguldę padėti (šiukštu, tik nekabinkit, išsitemps!), kad išdžiūtų.

va tokia isnarele

issiuvinejamas veidukas

galvyte jau ne tokia kvadratine

 

   • Imamės apdailos: keliais dygsniais išsiuvinėjame akytes ir burnytę.  Iš išvirkščiosios galvytės pusės, kiekvieno šono viršuje nusiuvame po siūlę, taip kiek paapvalindami galvytės viršų. Susiuvame rankytes, siūdami „čiužinio“ siūle. „Čiužinio“ siūlė: abiejų mezginio dalių kraštus sukabiname tuo pačiu siūlu iš gerosios pusės, kad nuleistos kraštinės akys liktų blogojoje pusėje, o gerojoje pusėje būtų vientisas raštas. Siuvame durdami į akį, esančią šalia kraštinės akies ir užkabindami ją iš apačios.

ciuzinio siule

formuojama kaklo linija

 

 • Siūdami ta pačia „čiužinio“ siūle, susiuvame lėliuko miegmaišiuką – kūnelį nuo apačios į viršų, susiuvę iki viršaus prikemšame jį ir rankytes kamšalo – ne per kietai, kad toks patraukliai minkštutis būtų. Toliau, „čiužinio“ siūle, tik šviesiai rudu siūlu, susiuvame galvytę – likus keliems cm, prikemšame ir ją –  kiečiau nei kūnelį ir rankytes. Užsiuvame iki viršaus.
 • Vąšeliu nuneriame 43 cm ilgio pynutę ir įveriame ją į 5-tą nuo apačios miegmaišiuko eilę, užtraukiame ir surišame kaspinėliu. Jei lėliukas skirtas mažam bei smalsiam vaikučiui, galima ir jo apačią susiūti, prieš įveriant pynutę, kad atsirišęs neimtų tyrinėti ir kamšalo traukinėti.
 • Suformuojame kaklo liniją – į paskutinę žalią eilę įveriame siūlą, verdami į kiekvieną mezginio akį. Šiek tiek sutraukiame, užrišame siūlą, o galiukus paslepiame.

Tadaaam! Lėliukas baigtas, tik, žinoma, reikia kepurės – ji būtina tokiems mažiems vaikams, dar neturintiems plaukų!

dabar atrodom va taip

nepykit, kad atsukau nugara, bet noriu parodyti, kad siules tikrai nesimato

 

 • Mezgame kepurę: uždedame 52 akis ir mezgame pakaitomis 4 eiles ripsu, 4 eiles lygiuoju raštu. 27-oje eilėje iš šono nuimamos 7 akys, tada mezgama 19 akių, vėl nuimamos 7 akys (pridedant naują siūlą), vėl 19 akių. 28-ta eilė – nuimamos 7 akys, mezgama 12 akių, vėl nuimamos 7 akys, mezgama 12 akių. 29 – oje eilėje nuimamos 3 akys, mezgamos 9 akys, vėl nuimamos 3 akys, mezgamos 9 akys, 30 eilėje, nuimamos 3 akys, mezgamos 6 akys, vėl nuimamos 3 akys, mezgamos 6 akys. 31 eilėje nuimamos 3 akys, mezgamos 3 akys,  vėl nuimamos 3 akys, mezgamos 3 akys. 32 eilėje sumezgamos 2x po 3 likusias akis, mezginį uždarant. Gauname štai tokios formos mezginuką – fotografuota iš išvirkščios pusės, nes geroji šiek tiek riečiasi, kol nesusiūta.
 • Sulenkiame mezginio kraštus į vidų ir susiuvame – iš pradžių viršų – įprastu būdu, po to kepurės šonus – ta pačia mūsų jau pažįstama „čiužinio“ siūle. Pasirodom:

kaip ir kazko dar trūksta...

Valio, galvytei nebešalta, bet vis tiek kažko dar trūksta… Bumbuliukų!
Kaip juos padaryti rasite čia: imame raudonus siūlus, nepatingime pasidaryti bumbuliukus ir juos prisiuvame. Štai dabar lėliukui nieko nebetrūksta – galima pakuoti į šiugždantį dovanų popierių ir keliauti pradžiuginti brangaus mažo žmogučio!

megztas lėliukas
megztas lėliukas

 

 

6 Responses

 1. giedre
  |

  būčiau ir aš ne prieš tokią lėlytę gauti dovanų…labai graži dekoracija pritaikoma namų interjere.

 2. Alvilė Rimaitė
  |

  Miela Giedre, čiupkite į rankas virbalus – keli vakarai, ir lėlytė jau jūsų 🙂 Ji ne tik miela, bet ir labai smagi paimti į rankas ir prisiglausti, toks jaukus daikčiukas ir tiek..

 3. Giedre
  |

  Noriu padėkoti ir pasigirti: mezgiau trijų metų mergytei, mezginys pagal aprašymą pavyko, net teko megzti antrą dublį vyresnei sesei, taip patiko 🙂 Abi dabar nesiskiria su savo naujomis draugėmis, o man be galo miela matyti jų džiaugsmą, kurį pavyko sukurti be didelių pastangų ir laiko 🙂

 4. Alvilė Rimaitė
  |

  Miela Giedre, labai labai smagu, kad išbandėte, kad pavyko ir, svarbiausia, kad dukrytėms patiko!

 5. Angelė
  |

  Labai miela:) Laukiu savo pirmosios anūkėlėsir dabar jau žinau, kokia bus jos pirmoji lėlytė:):) Ačiū už idėją:)

 6. Alvilė Rimaitė
  |

  Miela Angele, labai džiaugiuosi, kad megztas lėliukas krito į akį 🙂 Jaukaus mezgimo ir laukimo!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *