mokslo eksperimentai vaikams mokslininko gimtadienis

Rugsėjui artėjant – paprasti ir smagūs mokslo eksperimentai vaikams

Rugsėjo 1-ąją, mano galva, būtina švęsti ir ką nors smagaus kartu su vaikais nuveikti. Pyragą išsikepti, ar šventiškai papietauti, o gal net imti ir surengti šaunių eksperimentų popietę. Magiškai spalvingi teminiai mokslininko gimtadieniai vis labiau populiarėja, tačiau tokią šventę galima puikiai suorganizuoti ir Mokslo metų pradžiai pažymėti. Mokslas gali būti toks atraktyvus ir įtraukiantis, neriam į eksperimentų pasaulį!

Reikės:

  • kietai virto lupto kiaušinio
  • butelio platesniu kaklu
  • degtukų

Kiaušinis butelyje

Į butelį įdedame degantį degtuką, uždengiame jį kiaušiniu. Ugniai užgesus kiaušinis šmakšt ir įsliuogia vidun! Kartais besliuogdamas gali subyrėti į kelias dalis, tačiau mums su Viliuku abu sykius kiaušinis į butelį įkrito sveikas. Kodėl taip nutinka? Degdama ugnis sunaudoja butelyje esantį deguonį. Kiaušinis neleidžia patekti deguoniui iš išorės, taigi, išretėjęs oras įtraukia kiaušinį į vidų. Slėgių skirtumas – laaabai atraktyvus ir linksmas eksperimentas įvairaus amžiaus publikai. Kaip dabar išimti? Paprastai – supjaustykite butelyje tebeesantį išilgai ketvirčiais ir nesunkiai išsiųsite į kokias salotas. Trukmė – kelios minutės, bet kiaušinių patariu pasiruošti bent 2-3, tikrai bus norinčių pakartot.

 1 spalvai reikės:

  • 150 ml vandens
  • šaukštelio indų ploviklio ar skysto muilo
  • 5-7 lašų maisto dažų
  • 2 šaukštelių sodos
  • 0,5-1 šaukšto citrinos rūgšties

Spalvotų putų šou

Indelius, kuriuose rengsime spalvotų putų šou, pastatykime ant padėklo ar neperšlampama medžiaga dengto stalo – bus daug šlapio veiksmo!

Kiekviename indelyje sumaišykime vandenį su muilu ar plovikliu ir leiskime jį vaikams nuspalvoti įlašinant kelis lašus dažų. Tegul mažyliai išmaišo, patys įberia sodos, vėl išmaišo.

Imkimės citrinos rūgšties ir pradėkime linksmybes – beriame rūgštį į kiekvieną indelį ir stebime kaip spalvos suputoja ir liejasi per kraštus! Vaikai liks sužavėti! Trukmė – iki 20-30 minučių.

 

 Reikės:

  • kelių šaukštų vandens
  • kelių M&M’s saldainių

Plaukianti M&M’s saldainių raidė

Skirtingų spalvų M&M’s dedame į mažą dubenėlį vandens, raide M į viršų. Vandens turi būti tiek, kad vos apsemtų. Stebime su mažaisiais kas vyksta ir aptariame – visų pirma ima tirpti spalvoto cukraus apvalkalas. Kuri spalva ištirps pirmiausiai? Spalvoms ištirpus ne užilgo nuo saldainių atsikabina ir pradeda plaukti raidės M – jos padarytos iš kitų medžiagų nei apvalkalas, todėl vandenyje taip greit neištirpsta. Trukmė 15-20 minučių.

Reikės:

  • maisto dažų
  • baltų gėlių

Spalvotos gėlės

Šiam eksperimentui reikia laiko, todėl mokslo popietę jau galite tik papuošti jo rezultatais – dažytomis gėlėmis. Į 20-30 ml vandens įlašiname bent 12 lašų maisto dažų (mes lašinome 7, bet rezultato norėtųsi ryškesnio), įmerkiame žiedelius ir paliekame 24 valandoms. Pamažu dažai, kartu su vandeniu pasiekia žiedlapius –  tai puikus būdas vaikams paaiškinti kaip gėlė geria vandenį.

Reikės:

  • skardinės
  • ledukų
  • jūros arba akmens druskos

Šerkšnas ant skardinės

Kartu su vaikais pilame į skardinę ledukus, užpildome kiek daugiau nei pusę. Ant viršaus dosniai beriame druskos, kad būtų užpildyti apie 2/3 indo. Po kelių minučių skardinės išorės apačioje pradeda rastis rasos lašiukai, kurie netrunka virsti šerkšnu! Jis vis ryškėja ir po gero pusvalandžio skardinę apgaubia nemenkas sniegelio sluoksnis –  vaikams bus įdomu jį liesti, piešti ir kitaip tyrinėti.

Mažųjų mokslininkų šventę galime padaryti ne tik įdomia, bet ir gražia – papuošti puikiai tiks Partypanda.lt siūlomos mėgintuvėlio formos dekoracijos. Į vidų priberkime įvairių smagių dalykų: saldainių, popierėlių su žinutėmis, mįslėmis ar užduotimis, kavos pupelių, spalvotos druskos, mažų žaisliukų, trumpų pieštukų – šie mėgintuvėliai ne tik šventės puošmena, bet ir puiki dovanėlė svečiams. Gal dar pririškim kaspinėlį ar lipduką užlipinkim?

O jei norite vaikams padovanoti tikrą mokslinį šou – kreipkitės į Profesorių Atradėją! Tai mokslinė laboratorija „ant ratų“, į jūsų šventę atvežanti tikrus chemijos bei fizikos eksperimentus! Man atrodo ypač puiku, kad Profesoriaus Atradėjo komanda siūlo eilę programų, skirtų vaikams pagal jų amžių:
Programa nuo 3 iki 6 metų šauniai tinka šventėms darželyje ir ikimokyklinukų gimtadieniams, joje pateikiami paprasti eksperimentai, skirti sudominti mažuosius mokslo pasauliu.
Programa nuo 7 iki 9 metų skirta pradinukams – didiesiems kodėlčiams, ji ir sudaryta taip, kad suteiktų vaikams atsakymus į daugybę klausimų, o kartu dar labiau paskatintų jų smalsumą.
Programa nuo 10 iki 13 metų vaikams parodo, kad mokslas – ne vien sausa teorija, kad jis gali būti be galo atraktyvus ir įdomus.
Auditorijai nuo 14 metų Profesorius Atradėjas sakosi surinkęs įspūdingiausius eksperimentus, sužavėsiančius net išrankiausią publiką.

Organizuodami mokslo bandymus, nepamirškime, kad mūsų, suaugusiųjų priežiūra – būtina, nepalikime vaikų eksperimentuoti vienų!

Daugiau idėjų mokslininko šventei rasite: „Idėjos fantastiškai įdomiam mažojo mokslininko gimtadieniui!“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *