kaip fotografuoti vaikus rudenį gimtadienio mugė

Kaip fotografuoti vaikus rudenį?

Fotografuoti amžinai nenustygstančius mažuosius nėra paprasta, o juk vaikystę taip norisi užfiksuoti žaviuose kadruose. Ką reikia žinoti fotografuojant vaikus, kokie pagrindiniai vaikiškos fotosesijos principai – kalbamės su vaikus daug metų fotografuojančia PhotoMoment.lt įkūrėja, fotografe Anastasyja Kachovič. Pagrindinį dėmesį pokalbyje skiriame vaikų fotografavimui rudeniui, juk jis jau čia, ir sodrios, aksominės, spalvomis dosnios dienos kvieste kviečia paimti į rankas fotoaparatą.

Apšvietimas, ką vertėtų apie jį žinoti? Koks paros metas rudenį tinkamiausias fotografavimui?

Fotografavimo laikas dažnai priklauso nuo vietos, kurioje norima fotografuoti, tačiau įprastai dėkingiausias laikas arčiau vakaro, kai saulė jau nebe taip aukštai, apšvietimas minkštas, o oras dar šiltas.

Nuotraukos kompozicija, kokios pagrindinės taisyklės? Kaip išlaikyti nenuoramas vienoje vietoje?

Fotografuojant aktyvius vaikus daugiau dėmesio verta skirti emocijoms, o ne idealiam kadravimui. Juk vartydami šeimos nuotraukas retas susimąstome apie tai, ar teisingai išdėstyta kompozicija – vertinami kiti momentai. Tačiau jei norime, kad kadrai teiktų dar daugiau džiaugsmo širdžiai ir akiai, žinoma, svarbi ir kompozicija. Nebūsiu originali dėl pagrindinių taisyklių: auksinė seka, trečdalių taisyklė, horizonto linija, spalvinė kompozicija – šiais dalykais verta pasidomėti ir turėti minty fotografuojant. Taisyklių žinojimas padeda, tačiau nereikia bijoti ir eksperimentuoti.

Na, o išlaikyti nenuoramas vietoje praktiškai neįmanoma ir, sakyčiau, neypatingai ir reikia, juk smagiausi gyvi kadrai, kuriuose vaikai laksto, išdykauja. Ne sykį fotografuodama vaikus širdyje pergyvenau, kad jie nenustygsta vietoje, tačiau visada, peržiūrėjusi padarytas fotografijas, suprantu, kad smagiausios, išraiškingiausios tos, kur dominuoja ne mano o vaiko norai.

Visgi, net ir su pačiu aktyviausiu vaiku galima išgauti ramių kadrų, svarbu sudominti vaiką, duoti jam suprasti, kad jūs – viena komanda. Sugalvokite bendrą veiklą, pavyzdžiui, surinkti puokštę iš pačių gražiausių spalvotų lapų. Svarbu vaiko energiją nukreipti teisinga linkme – kol jis užimtas, jus galite gaudyti momentus.
Fotografuodami bendraukite su vaiku! Sudominkite jį, užduokite netikėčiausius klausimus – vaikas suklus, stabtelės bent trumpam, o jūs galėsite padaryti norimą kadrą.

Nuotraukos scenarijus, ar kurti ką nors netikėto, ar bandyti užfiksuoti natūralią vaikų kasdienybę?

Vaikai kiekvieną kartą patys sugeba sukurti tam tikrą atmosferą, nuotaiką, todėl natūralios fotosesijos bus visada aktualios ir mielos širdžiai.

Šaunu ir kai vaiko fotografavimas paverčiamas žaidimu. Žaisti galima įvairiai, smagu, kai sumąstoma kažkas įdomesnio, su mintimi: tai tikrai gali paįvairinti ir šeimos albumą, ir emocijas. Svarbiausia nepamiršti, kad pagrindinis dėmesys vis tiek turi tekti vaikui, o ne scenarijui, aksesuarams ar kitoms fotosesijos detalėms.

Nebijokite ekspromto! Nebūtina laukti savaitgalio – jei tik oras puikus ir turite truputį laiko, pasiėmę vaiką iš darželio ar mokyklos padarykite trumpą fotosesiją. Ji gali tapti maža repeticija prieš kitą, labiau apmąstytą fotosesiją. O jei vėliau oras taps visai nedraugišku, bus ramu, nes bent kelis šio rudens kadrus jau spėjote pagauti.

Rudeninis nuotraukų fonas, kokios dėkingiausios vietos fotografuoti mažuosius?

Jei norime pabrėžti, kad viskas vyksta rudenį, dėkinga gali būti bet kuri vieta, kurią palietė šis nuostabus metų laikas. Rudenį net pačios paprasčiausios vietos, pro kurias praeiname kiekvieną dieną, tampa kitokios: auksinių lapų kilimai, įvairiaspalviai krūmai – nuostabus fonas fotosesijai.

Sukurti jaukią vietą galime ir patys, tarkime, sugrėbtų lapų krūva gali tapti gražiu fonu, už kurio paslėptas miesto šurmulys.
Auksinis ruduo – metas, kai tikrai verta aplankyti miškus, parkus, kur vyrauja lapuočiai medžiai. Atkreipkite dėmesį ir į rudeninį miestą, kai įvairiaspalviais lapais nusėjamos gatvės, šaligatviai, laiptai, tai irgi puikus rudeninis fonas.

Blykstė fotografuojant vaikus – kada verta naudoti?

Asmeniškai blykstę naudoju labai retai, kai tikrai tamsu ir daug judesio: silpnai apšviesta patalpa, aktyvūs vaikai nuotraukose „susilieja“, o parametrų nustatymai kameroje nelabai gali padėti. Kitais atvejais stengiuosi dirbti su natūralia šviesa.

Kaip patartumėte rengti vaikus, kokie tonai geresni – šviesūs ar tamsūs, pasteliniai ar ryškūs?

Pagrindinė taisyklė, kad vaikui būtų patogu, o spalvą patarčiau derinti priklausomai nuo idėjos, konkrečios fotografavimo vietos (kad nesusilietų su fonu), vaiko charakterio (kas jam būdinga) ir pan.

Naudinga pasiimti į fotosesiją papildomą aprangą – galėsite paįvairinti kadrus arba vietoje apsispręsti dėl tinkamiausio varianto. Vaikai gamtoje netrunka surasti balas, sušlapti, išsitepti, todėl papildoma apranga gelbėja ir čia.
Norint pabrėžti rudeninę nuotaiką, galima prisiminti skėčius, guminius batus, lietpalčius – beveik visi vaikai tiesiog dievina tai!

Kaip fotografuoti vaikus patalpose, kaip, tarkime, pagauti šaunius vaikų šventės kadrus?

Svarbu matyti ir gaudyti vaikų emocijas, būtent jos maksimaliai perteikia visą šventės nuotaiką.
Daug kas priklauso nuo patalpos apšvietimo, jei joje pakankamai dienos šviesos, stenkitės fotografuoti iš lango pusės – tai suteiks gražų, natūralų apšvietimą. Jei tokios galimybės nėra, arba patalpa per tamsi, reikia pasirūpinti papildomu apšvietimu – blykste.

Ar fotografuojant vaikus fotoaparatas būtinai turi būti vaiko akių lygyje?

Kaip taisyklė – taip, bet tai neturi būti griežti rėmai: kadrų įvairovė iš įvairių fotografavimo taškų įvairiapusiškiau atskleidžia vaiko gyvenimą.

Kūdikių fotografijos rudenį, ar verta juos fotografuoti gamtoje?

Kodėl gi ne! Juk nuo pirmų dienų vedam mažylius į lauką. Aišku, kūdikio fotosesija turi būti proto ribose, tikrai neverta nurenginėti plikai, bet jei vaikeliui bus paruošta jauki, šilta fotografavimo vieta – trumpa fotosesija gali padovanoti gražias akimirkas atminčiai.

Ko vengti fotografuojant vaikus rudenį?

Patarčiau vengti tingėti – ruduo retai ilgai lepina saulėtom, šiltom dienom, todėl nepalikite fotosesijos kitam kartui. Pasiimkite į fotosesiją šiltos arbatos, sausainių: pasidarykite iš fotosesijos pramogą, tada ir jums, ir vaikui fotosesija paliks ne tik smagius kadrus, bet ir šiltus prisiminimus, kurios norėsit pakartoti jau kitą rudenį.

Kokie svarbiausi techniniai dalykai?

Skaitmeninė fotografija suteikia mums puikią galimybę pamatyti kadrą tik nuspaudus mygtuką, todėl, nebijokite eksperimentuoti, keisti parametrus. Na, ir nepamirškite, kad fotoaparatas būtų pakrautas, o atminties kortelė turėtų pakankamai vietos – tegul niekas neaptemdo jūsų smagios rudeninės nuotaikos!

Nuotraukos: Anastasyja Kachovič, PhotoMoment.lt

Straipsnio tekstas, taip pat straipsnyje panaudotos PhotoMoment.lt nuotraukos yra saugomos Lietuvos Respublikos autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo. Bet kokio turinio ar iliustracijų bet koks neteisėtas naudojimas pažeidžia minėtą įstatymą ir užtraukia pažeidėjui įstatyme numatytą atsakomybę.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *