Startuoja didžioji puota skaitantiems – Vilniaus knygų mugė 2025! Be kitų šaunių dalykų, šis renginys – nuostabi priemonė skatinti vaikus pamilti knygų pasaulį. Abu maniškiai Litexpo slenkstį vasarį kadaise peržengė vos pradėję vaikščioti. Apsilankymas knygų mugėje tapo ilgamete tradicija, vainikuojama džiaugsmingomis laimikio peržiūromis ir dar smagesniu skaitymu. Ir pirmenybę mugėje skiriu būtent knygoms vaikams. Pati norimą leidinį dažnai skolinuosi iš bibliotekos, ne visada skubu pirkti. Tuo tarpu vaikų knygoms mano piniginė atviresnė. Esu tikra, kad nuosavos knygų lentynos auginimas veiksmingai prisideda auginant norą skaityti.
Lygiai taip, susidomėjimą knygomis galime ugdyti ir žaidimo forma. Nuo paprasčiausių žodinių žaidimų, iš atminties cituojant mėgiamas knygų mįsles, iki viktorinų. Šiandien parengiau 25 smagius klausimus. Ką galime su jais nuveikti?
- Skaityti tiesiai iš įrenginio, arba atspausdinti ir užminti vaikams, kaip mįsles. Tiek namuose, tiek ir klasėje. Atrinkę kelis, arba visus 25 vienu ypu.
- Panaudoti pačių rengiamai viktorinai. Protmūšis apie knygas vaikams – tereikės įrašyti klausimus Kahoot platformoje.
- Jei vaikai nežino atsakymo, patikėti jiems užduotį surasti atsakymą knygose ar internete.
Klausimai parengti mano pačios, peržiūrėjus krūvą mylimų knygų. Dirbtinis intelektas į talką pakviestas nebuvo, nes su faktais jam kol kas sekasi prastai. Klausimai skiriasi savo sudėtingumu. Įtraukiau ir visai paprastų, kad būtų smagu greitai atsakyti, ir sudėtingesnių – žinomų tik daugiau skaitantiems vaikams.
Šįsyk klausimai 7–10 metų vaikams. Pradinukams. Tegul būna kiekvieno jų kelionė į savąjį knygų pasaulį kuo smagesnė.
Jei norite atsispausdinti klausimus – spauskite čia. Jei norite peržiūrėti ar atsispausdinti atsakymus – spauskite čia. Ir pabaigai – labai lauksiu jūsų atsiliepimų ir komentarų, kaip vaikams sekėsi minti šias knygų mįsles, kokie įspūdžiai, pageidavimai, pasiūlymai!
Protmūšis vaikams apie knygas, 25 klausimai:
1. Kuri puiki vaikų knyga prasideda nuo siaubingo apiplėšimo? Iš močiutės akiplėšiškai atimamas kavos malūnėlis?
2. Kas yra šių eilučių, iš daugeliui žinomo eilėraščio „Pomidoras“, autorius?
„Vai, koks storas,
Vai, koks storas
Raudonksruostis
Pomidoras.“
3. Vokiečių tautybės broliai, surinkę ir užrašę daugybę pasakų, žinomų visame pasaulyje.
4. Kokia kultinė vaikų knyga prasideda šiais žodžiais:
„Pirmiausia leiskite kai ką paaiškinti: tai yra ŽURNALAS, o ne dienoraštis. Žinau, kas parašyta viršelyje, tačiau, kai mama ėjo jo pirkti, aš AIŠKIAI pasakiau, kad neimtų tokio, ant kurio būtų parašyta „Dienoraštis““.
5. Švedų vaikų rašytojas ir iliustratorius Svenas Nordkvistas sukurė žavią veikėjų porą ir visą seriją knygų apie ją. Kokie tųdviejų veikėjų – dėdulės ir katino – vardai?
6. Lietuvių rašytojas, gamtininkas, fotografas, 2024 lapkritį pristatęs savo 100-ąją knygą „Su gamta kišenėje“.
7. Iš gamtos kilusios fantastinės būtybės, kurias išvydo estų rašytojas Edgaras Valteris, ilgai stebeilijęs į miško pelkynėse kyšančius žolių kuokštus. Šių būtybių vardu vadinasi ir knyga apie jas. Kas jos?
8. Janosh knygoje „Panama labai graži“ aprašomos Meškiuko ir Tigriuko istorijos. O kuo vardu visur Tigriuką lydintis, už virvelės tempiamas žaislas?
9. Stebukladarys lietuvių vaikų knygų rašytojas ir iliustruotojas, kurio knygose ir piešiniuose žmogaus pavidalą įgauna ne tik žvėrys, ar naminiai gyvūnai, bet ir mus supantys daiktai: knyga skaito knygą, Bažnytėlė tapsena pažiūrėti savo atvaizdo tvenkinio vandenyje, persigandęs Dubenėlis sprunka nuo Šuns, kėdės rengia lenktynes, o Pagalvė šnibžda pasaką į ausį tol, kol užmiegi.
10. Britų vaikų rašytojo Roaldo Dahlio sukurta žingeidi mergaitė. Knygas ji ryja viena po kitos, tuo tarpu jos tėvams tai tėra tuščias laiko švaistymas. „Knygos? – siunta jie. – Kurių velnių tau prireikė knygos? (…) Rupūs miltai, o kuo tau netinka televizorius? Turim puikų trisdešimties centrimetrų įstrižainės televizorių, o jai parūpo knygos! Aikštinga mergiotė!“ Koks šios mergaitės vardas, kartu esantis ir knygos pavadinimu?
11. Kurioje knygoje veiksmas prasideda vaikų vasaros pensione kalnuose? Čia susitinka tarpusavyje nepažįstamos, bet panašios kaip du vandens lašai mergaitės – Luiza ir Lota.
12. Šalta Naujųjų metų naktis gūdžiame miške. Čia susibūrę išmesti žaislai suranda kosminį laivą, skraidinantį į žaislų planetą. Kokia tai knyga ir kas ją parašė?
13. Švedų kūrėjai Jujja ir Tomas Wieslander sukūrė personažus – naminį gyvulį ir paukštį bei visą seriją puikių knygų apie šio dueto nuotykius. Kas šie veikėjai?
14. Lietuvių rašytoja, kurianti vaikams ir paaugliams, trilogijų „Klampynių kronikos“, „Tamsa, kuri prabudo“ bei kitų knygų autorė.
15. Garsus danų rašytojas, tarp kurio žinomiausių pasakų „Sniego karalienė“, „Coliukė“, „Mergaitė su degtukais“.
16. Populiaraus lietuvių vaikų rašytojo veikėjai detektyvinėje knygų serijoje, jų vardai tesiskiria viena raide! Kas jie ir kas juos sukūrė?
17. Jaudinantis amerikiečių rašytojo Elvino Brukso Vaito pasakojimas apie paršelio ir vorės draugystę.
18. Galvosūkių knygų serija, kurią sukūrė anglų iliustratorius Martinas Handfordas. Knygas sudaro daugybė išsamių dviejų puslapių iliustracijų, kuriose vaizduojamos dešimtys ar daugiau žmonių, kurie tam tikroje vietoje daro įvairius linksmus dalykus. Kaip lietuviškai vadinasi ši knygų serija?
19. „Na, ir bandelės! Pinigus lūpi, o cinamono gailies. Saugokis!“ Kam priklauso ši puiki frazė ir kas sukūrė šį veikėją?
20. Kokios veislės yra legendinis šuo iš amerikiečių rašytojo Eriko Naito knygos „Lesė grįžta“?
21. Kas parašė eilėraščių rinkinį „Bijau varlės“, kuriame – „Bobutė iš Paryžiaus“, „Pieno fabrikėlis“, „Aš moku augti“, „Slieko gyvenimas“ ir kiti puikūs eilėraščiai?
22. Kas yra Sivužas, paslaptingasis to paties pavadinimo Mariaus Marcinkevičiaus knygos, veikėjas?
23. Kurioje knygoje lakūnas, nukritęs Sacharos dykumoje, išgirsta prašymą: „Prašau… nupiešk man avelę“?
24. Kuo vardu baltas laukinis arklys iš Vytauto V. Landsbergio pasakų serijos?
25. Legendinė auklė iš britų rašytojos Pamelos Trevers knygų serijos.
© Protmūšis vaikams apie knygas. Tekstas ir iliustracijos Alvilės Rimaitės
Parašykite atsiliepimą