kalėdiniai žaisliukai pasidaryk pats

Kalėdiniai žaisliukai – pasidaryk pats

Gruodis, kaip visada sparčiai lekia – Kalėdų senelio rūpesčiai, vaikų vaidinimai, švenčių stalo planavimas, namų puošimas ir milijonai kitų reikalų. Man šis prieššventinis bruzdulys visuomet labai smagus ir laukiu jo nemažiau nei pačių švenčių. Tačiau taip pat, man atrodo be galo svarbu, kad lėkimas nebūtų vien lėkimu, kad dėl galybės darbų darbelių nepamestumėm šventės esmės, kad mokėtume stabtelėti, įsiklausyti, pajausti artėjančias Kalėdas visa širdimi.

Tokiam pajautimui kalėdiniai rankdarbiai tinka tiesiog tobulai – net ir etnologai pabrėžia, kad pačių gaminami kalėdiniai žaisliukai, jų kūryba padeda gerokai labiau pajausti artėjančių švenčių dvasią. Tikrai tikrai taip – pabandykite sau padovanoti tokį ramų, kūrybingą vakarą, pakvieskite į jį ir vaikus – juk yra šaunių žaisliukų eglutei idėjų, kurias  įgyvendins net ir darželinukai. Nuo jų ir pradėkime:

Eglutės dekoracijos iš keksiukų popierėlių. Reikės: popierėlių keksiukams, virvelės arba siūlo, blizgių žvaigdučių konfeti (nebūtinai), pieštukinių klijų. Keksiukų popierėlį sulenkiame per pusę, po to dar kartą per pusę. Iš tokių popierėlių sudėliojame norimo aukščio eglutes, suklijuojame, į viršutinę įklijuojame virvelę ar siūlą, puošiame žvaigždučių konfeti. Tokiu būdu  galime sukurti ir visą šventinę girliandą. Tinka ir paprasčiausi balti keksiukų popierėliai, juk juos galime patys išpaišyti snaigėmis, burbuliukais, žvaigždelėmis ar net kokiais simpatiškais nykštukais.

Iš veltinio iškerpami kalėdiniai žaisliukai. Reikės: storo veltinio medžiagos, dekoratyvios juostelės, plonesnių ir storesnių siūlų su adata, karoliukų, žirklių, pieštuko. Ant veltinio, uždėję sausainio formelę ar stiklinę pieštuku apipiešiame norimą formą ir ją iškerpame. Toliau gali darbuotis vaikai – plonais siūlais prisiūti juostelę, įverti storesnį siūlą dekoracijos kilputei suformuoti, jį papuošti karoliuku.

Išlankstomi iš šenilo vielos – pūkuotų vielučių dekoracijas taip pat gali pagaminti mažieji. Reikės: šenilo vielučių , karoliukų (nebūtinai). Sukarpius į mažesnius gabalėlius, galima padaryti snaiges, iš vientisos vielos išlankstyti eglutę, apie sausainio formą aplankstyti ir padaryti žvaigždę.

Auksu ar sidabru nupurkšti kankorėžiai, taip pat tinka riešutai, gilės ir kas tik sugalvosite. Tereikia specialių purškiamų dažų – tik jais dažyti turėtų suaugusieji. Norint padaryti kabliuką tokiai dekoracijai, naudokime paprastą ar tą pačią pūkuotą vielą.

 

Siuvami iš veltinio, puošti sagomis – labai smagus būdas išmokyti vaikus prisiūti sagas. Reikės: plonesnio veltinio, siūlų su adata, sagučių, sintepono kamšalo. Žaisliukų puseles iškirpkime patys, uždėję sausainio formelę. Vaikams duokime parinkti spalvingas sagutes, parodykime kaip prisiūti. Susiūkime puseles, palikdami nedidelį tarpą, prikimškime sintepono , užsiūkime tarpą įsiūdami kilpelę pakabinimo siūlui.

Varpeliai iš siūlų ir kartono. Reikės: puskartonio popieriaus, storesnių siūlų ar virvelės, siūlų, medžiagai klijuoti tinkamų klijų. Puošybai pasirinktinai: karoliukų, žvaigždučių konfeti, šenilo vielos. Iš kartono iškerpame pusę apskritimo, susukame ją į piltuvėlį (detaliau apie tai  – čia) ir suklijuojame klijais. Iš išorės gautą varpelį aptepame klijais ir apvyniojame siūlais, pradėdami vynioti nuo smaigalio – su tokia užduotimi mūsų vyresnėliai turėtų susidoroti. Paliekame sutvirtėti pusvalandžiui. Vėliau imamės puošybos – apklijuojame žvaigždučių konfeti, puošiame karoliukais, šenilo vielute. Belieka padaryti kilputę ir pritvirtinti varpelio šerdį, galime ir iš karoliuko. Mano varpeliai puošti mediniais karoliukais, kuriuos, užvėrusi ant plono vąšelio nuspalvojau auksiniu markeriu.

Siuvami iš veltinio, pasiuvinėti ir su karoliukais. Reikės: plonesnio veltinio, plonesnių ir storesnių siūlų, karoliukų, žirklių. Iš veltinio iškirpkime 2 vienodas puseles, tarkime paprasto trikampio su koteliu – bus eglutė. Vieną puselę pasiuvinėkime storesniais siūlais snaigėmis, plonais siūlais prisiūkime karoliukus ir žaisliuką susiūkime storais siūlais, palikdami nedidelį tarpą, prikimškime sintepono, užsiūkime tarpą įsiūdami kilpelę pakabinimo siūlui.

Saldainiai iš nertų pynučių – jei vaikiukas jau moka nerti pynutes, jam tikrai bus labai smagu padėti jums kurti tokią puošmeną. Reikės: storesnių siūlų, vąšelio, plonų siūlų ir adatos. Nuneriame 2 pynutes – vieną 15 cm., kitą 17 cm. Susukame abi ratu ir plonais siūlais susiuvame, kad ratas neišsiardytų. Iš saldainio šonų padarome 2 „popierėlio“ kraštus: kiekviename šone, į vieną vietą durdami vąšeliu išmezgame septynis stulpelius su dvigubu užmetimu. Siūlų galus paslepiame, per centrą padarome kilputę pakabinimui.

Siuvamos eglutės – jei pavyks sumedžioti dekoratyvios kalėdinės medžiagos, puiku, bet eglutes galima siūti ir iš vienspalvio audinio, puošiant sagomis ar karoliukais. Iš medžiagos išsikerpame 2 vienodus trikampius, iš tamsaus plono veltinio – vieną ilgesnį stačiakampį, kuris bus eglutės kamienu. Prisiuvame kamieną prie trikampių apačios centro taip, kad išvertus žaisliuką kamienas liktų išorėje. Tada susiuvame trikampius iš blogosios pusės, nepamiršdami: a) kamieno palikti gerojoje pusėje b) palikti nedidelio tarpo eglutės viršuje. Per paliktą tarpą išverčiame eglutę į gerąją pusę, prikemšame sintepono , užsiuvame tarpą, įsiūdami virvelę pakabinimui.

Siuvamos širdelės – mielos, jaukios ir kalėdinių jausmų kupinos širdelės. Apie širdelės siuvimą plačiau rasite saldainių sodelio temoje, o čia – trumpai apie tai, kaip siūta ši kalėdinė širdelė – prie vienos iš medžiaginių širdelių puselės rankomis prisiuvame veltinio širdį. Susiuvę širdeles kartu iš blogosios pusės, per paliktą tarpą išverčiame, prikemšame sintepono, užsiuvame tarpą įstatydami juostelę kilpai. Apsiuvame dekoratyvia juostele, centre prisiuvame puošnią sagą.

Kur rasti reikiamų medžiagų kalėdiniams žaisliukams?

  • Šenilo vielos, veltinio medžiagos, dekoratyvių sagučių, karoliukų, skambučių varpeliams, žvaigždučių ar kitų šventiškų konfeti ieškokite rankdarbių ir audinių parduotuvėse. Konfeti galime pasigaminti patys skylamušiu prikarpydami blizgaus, spalvoto ar tiesiog balto popieriaus rutuliukų.
  • Purškiamų dažų – kanceliarinių prekių arba rankdarbių parduotuvėse.
  • Sintepono – sintetinio kamšalo žaisliukams taip pat ten būna, bet galima ir prekybos centre nusipirkti paprastą pigiausią juo kimštą pagalvę ir išardyti – užteks ilgam. Sinteponą į mažus žaisiukus patogu kimšti bukuoju medinio iešmelio ar vąšelio galu.

 

Nuotraukos: Alvilės Rimaitės

  1. Silvija
    |

    Labai gražūs ggehnęjdhhgeundudndhsbdknegxbdidbsgsbjdbdhdjdkdnshsbjxdnjxbdgdbsjd dudbydbdud sisbeuneidso’^en aščnųanzi e

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *