16 žodinių žaidimų vaikam keliaujant automobiliu ar tiesiog atostogaujant

16 žodinių žaidimų vaikams – keliaujant automobiliu ar tiesiog atostogaujant!

Mūsų šeimos atostogos praktiškai visos automobilinės – toks keliavimo būdas dovanoja galimybę atrasti nematytus neregėtus kampelius, būti visiškais savo laiko šeimininkais ir… kartu vežtis visų šeimynykščių didžiausią numylėtinį prancūzų buldogą Marsą. Tačiau tuomet, kai nuo atstumo A iki atstumo B yra nemažas skaičius kilometrų, visuomet kyla klausimas, kuo kelionėje užimti vaikus? Žinoma, yra ir žiūrėjimas per langą, pasakos ar muzikos klausimas per radiją, kažkoks laiko tarpas, kai galima žaisti išmaniais bei planšetėmis ar pažiūrėti per juos filmuką. Tačiau šalia šių užsiėmimų, ilgoje kelionėje automobiliu visuomet labai praverčia žodiniai žaidimai vaikams. Jų variantų gali būti daug ir būtų labai šaunu, jei pasidalintumėte savais žaidimais komentaruose. Aš tuo tarpu pateikiu 16 idėjų, kurias galima sėkmingai pritaikyti ne tik ilgose kelionėse automobiliu, bet ir užstrigus miesto spūstyse; atostogų metu paplūdimyje, miške ar paežėrėje; ir žinoma, šiuos žodinius žaidimus galime pasitelkti organizuodami vaikų gimtadienius bei kitas šventes.

1. Suskaičiuok automobilius. Šį žaidimą vienu metu kone kasdien žaisdavome su Viliumi, stoviniuodami spūstyse iš sesės darželio. Jei žaidėjas vienas vaikas – kartu su juo sugalvokime, kokius pravažiuojančius automobilius jis turėtų skaičiuoti. Vilius labiausiai mėgdavo ieškoti tam tikros markės mašinų: Audi, BMW, Volvo ir t.t. Tačiau galima skaičiuoti ir sutartos spalvos transporto priemones. Jei žaidžia keli vaikai, automobilius jie gali skaičiuoti tuos pačius kartu, arba, gauti kiekvienas po savo užduotį ir rungtyniauti.

2. Iš antros raidės. Puikus lavinantis žaidimas, atkeliavęs dar iš mano vaikystės. Žaidėjai paeiliui vardija žodžius iš antros raidės: atostogos, tortas, ondatra… Su vyresniais galime žaisti sudėtingiau – vardinti geografinius pavadinimus arba anglų kalbos žodžius.

3. Atostogų pasižadėjimai. Populiariųjų naujametinių pasižadėjimų variacija, pritaikyta atostogoms! Kiekvienas vardina, kokius pažadus sau yra sugalvojęs kelionei, į kurią vykstama. Suvalgyti 15 porcijų ledų, paglostyti vėžliuką, nudardėti amerikietiškais kalneliais – įdomumo dėlei galime užsirašyti, o vykstant atgal vėl turėsime užsiėmimą pasitikrinti, kaip kam pavyko pažadus tęsėti.

kokias pramogas vaikams padovanoti

4. Mįslės iš knygų ir filmų. Vienas mėgstamiausių abiejų mūsų vaikų žaidimų, nuo kurio man ne sykį braškėjo galva, nes vaikai norėjo dar ir dar naujų mįslių, o mano atminties atsargos jau buvo stipriai pasekusios. Žaidžiama paprastai – iš atminties pacituojame kurią nors įsimintiną mėgstamo filmo ar knygos vietą, o vaikai turi atspėti, apie kurį kūrinį kalbama. Kita žaidimo variacija – sugalvoti žodį, tarkime veiksmo vieta – miškas ir kartu su vaikais vardinti knygas bei filmus, kuriuose ši veiksmo vieta figūruoja: Haris Poteris, Mikė Pūkuotukas, Plėšikas Hocenplocas... Daugiau apie knygų mįsles esu rašiusi čia.

5. Asociacijos I. Vaikams pasakome kelis iš pirmo žvilgnio nesusijusius žodžius. Tarkime, dinozauras ir išmanusis telefonas. Vaikai turi sugalvoti kaip duoti žodžiai gali būti susiję vienas su kitu: dinozaurų žaidimas per išmanųjį telefoną; sapnavau, kad dinozauras surijo mano telefoną; dinozaurų parke fotografavau išmaniuoju telefonu…

žaidimai keliaujant su vaikais

 

6. Asociacijos II. Pradedantysis žaidėjas sako bet kurį žodį, sekantis turi pateikti su juo susijusį žodį. Tarkime, sakau beždžionė, sekantis žaidėjas sako džiunglės, dar kitas – smauglys… Žaidžiama be pabaigos arba kol vėl grįžtama prie pradinio žodžio.

7. Matematika – tinkamiausia jei turite ikimokyklinukų, kurie, kaip liudija mano patirtis, paprastai būna labiausiai ištroškę matematinių užduočių. Tinka ir paprastos: kiek bus tiek plius tiek, ir įvilktos į pasakojimo rūbą: Hocenplocas rado 7 raudonviršius, du iš jų buvo sukirmiję, kiek sveikų grybų parsinešė namo plėšikas?

matematika vaikams

8. Faktai. Žaidėjai po vieną vardina jam žinomus faktus apie miestą ar šalį, į kuriuos vykstama. Jei keliaujame su vyresniais vaikais, galime jiems duoti užduotį prieš vykstant ar kelionės metu panaršyti internete ir pasiruošti įdomių faktų. Mažyliams leidžiama išvardinti paprasčiausius faktus – miestas Paryžius yra iš P raidės; miestas Berlynas yra Vokietijoje ir pan.

9. Žodžių aliarmas – su vaikais susitariame, koks žodis bus sutartinis, tarkime, fėja. Tada imame pasakoti pasaką, pavyzdžiui, apie Pelenę. Pasigirdus sutartiniam žodžiui, vaikai turi sutartu būdu sureaguoti – suploti rankomis ar sušukti valio.

10. 20 klausimų. Vienas iš žaidėjų sugalvoja veikėją, vietą ar daiktą. Kiti po vieną užduoda klausimus į kuriuos galima atsakyti tik taip arba ne. Po 20 klausimų žaidėjai turi pateikti savo spėjimą.

11. Gyvūnų abėcėlė – pradedame vardinti gyvūnus iš A raidės: arklys, antilopė, alpaka…, kai daugiau nebežinome, pereiname prie B ir taip iki abėcėlės galo!

12. Abėcėlės istorijos – dar vienas ABC variantas. Šiuo atveju visi keliaujantys kuriame istoriją. Pradedantysis pasako sakinį, kuris prasideda iš A raidės. Sekantis tęsia istoriją, pradėdamas savo sakinį raide B. Jei stinga fantazijos naujai istorijai, galime tokiu būdu perpasakoti žinomas pasakas.

13. Melagingos istorijos. Pasakotojas seka pasakojimą, kuriame kuriuos nors faktus pateikia neatitinkančius tikrovės. Tarkime: buvo tamsi naktis, tik pro medžių lapus švietė saulė; Karlsonas gyveno namelyje ant stogo pačiame Niujorko miesto viduryje… Žaidimo užduotis – žaidėjai turi atidžiai klausyti ir išgirdę melą tuojau sureaguoti!

14. Skiemenukai – žaidimas mažiems, ypač tinkantis besimokantiems skaityti. Užduotis – pasakyti žodį, prasidedantį prieš tai žaidime skambėjusio žodžio paskutiniu skiemeniu: ži-ra-fa, fa-bri-kas, kas-me-ti-, -ris ir t.t.

15. Valgoma-nevalgoma – taip pat mažiems pipirams. Mama ar tėtis vardija dalykus, o mažyliai turi sušukti valgoma ar nevalgoma.

16. Kelionės žemėlapis. Klausimas „Ar dar toli?“ keliaujant su mažais žmonėmis neišvengiamas, tačiau, kad išsisuktume bent nuo begalinio jo kartojimo, galime nupiešti ranka kelionės žemėlapį ir jame sužymėti objektus, kuriuos pravažiuosime. Pavyzdžiui, važiuojant iš Vilniaus į Klaipėdą, pažymėkime Vievį, Elektrėnus, Kauną, Kryžkalnį. Galime tarp miestų surašyti ir apytikrį kilometrų skaičių bei pamokyti vaikus sekti kilometrus pakelės stulpeliuose. Vaikai žemėlapyje turi pažymėti, ką pamatę. Beje, tokį kelionės planą vaikai pagal mamos ar tėčio užuominas gali nusipiešti ir patys – bus dar įdomiau.

idėjos keliaujant su vaikais

Žaidžiant visus žodinius žaidimus su vaikais kelionėje, galime sugalvoti ir prizų laimėtojams ar visiems žaidusiems – ledų porcija, išsvajoti guminukai ar kiti smagūs dalykai! Šaunių kelionių kartu su vaikais!

TAIP PAT SKAITYKITE:

„Užkandžiai į kelionę arba vaišės iškylai“

Nuotraukos ir piešiniai: Alvilės Rimaitės

7 Responses

  1. Lina
    |

    Mūsų šeimos žaidimas – sugalvoti žodį, kuriame būtų visos 3, pro šalį važiavusio automobilio, valts.nr. raidės. Pirmas pasakęs, užsidirba tašką.

  2. Alvilė Rimaitė
    |

    Super, Lina, labai gera mintis, mes irgi būtinai išbandysime 🙂

  3. Irena
    |

    Mes dar zaidziam taip ir ne.Panasiai kaip kazkada buvo televizinis variantas.

  4. Alvilė Rimaitė
    |

    Taip ir ne – šaunu, ačiū, miela Irena, kad dalinatės!

  5. Galina
    |

    O mes dar žaidžiame: sakom po 2 komplimentus apie vieną is mūsų ir taip kokius 3-5 ratus prasukam, tiesa po antro rato sukame į kitą pusę, kad truputį kiekvienas apie kiekvieną kažką gražaus pasakytų. Tada vaikai labiau ir daugiau išgirsta teigiamų dalykų apie save ir kitus 🙂

  6. Galina
    |

    Ačiū,mes ir iš jūsų kelis paimsim
    😉

  7. Alvilė Rimaitė
    |

    Dėkui, Galina, Jūsų labai graži žaidimo idėja, žaviuosi!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *