Kvepiantys žolelių maišeliai, gimtadienio mugė

Kvepiantys žolelių maišeliai – padovanok dalelę vasaros!

Kvapnūs čiobrelių kilimai; bitėmis, drugeliais plazdantys levandų gojeliai – taip ir norisi įkvėpti vasaros pilnus plaučius ir nepaleisti, išsaugoti jos bent dalelę neišvengiamai atkeliausiančiai žiemos žvarbai. Vasaros žolelės pasiruošusios – iki pat Žolinių veikliųjų medžiagų jose gausu, tereikia surinkti, geriausia kaitriai vidurdienio saulei šviečiant, ir rūpestingai išdžiovinti. Iš jų galime pasiruošti jaukių dovanėlių – arbatų, prieskonių mišinių – apie juos Gimtadienio mugėje būtinai dar kalbėsime. O šį kartą – žavūs ir kvepiantys žolelių maišeliai, kaip juos pasisiūti ir ką į juos įberti.
Vienas toks maišeliukas gali tapti puikia staigmena, palydinčia mergaitei dovanojamą drabužį, arba galite maišelių pasiūti visą būrį ir dovanoti kaip kvapnią, rūbų spintą nuo kandžių saugosiančią armiją. Kvepiantys žolelių maišeliai gali būti ir pradedančios siūti mergaitės dovana draugei, jie gali būti įteikti kaip atminimo dovanėlė krikštynų svečiams ar patupdyti į kalėdinę dovanų pintinę. Kvepiančio žolelių maišelio galimybės – plačios, o svarbiausia, kad tokia dovanėlė visados turi ypatingos magijos – ją pasiuvusio žmogaus šilumos.

Ką pilti į kvepiančius žolelių maišelius?

Žolelių maišeliai gali būti užpildomi įvairiausiais kvepiančiais, gerai išdžiovintais žolynais ar jų mišiniais. Patys kvapniausi – levandų, rožių žiedlapių, čiobrelių, jazminų žiedų, kiek mažiau kvapnūs – liepžiedžių, ramunėlių, melisų, mėtų, kadagio šakelių. Kai kurių žolynų, pavyzdžiui džiovintų rožių žiedlapių ar levandų, galima rasti specializuotose parduotuvėse. Kvapui sustiprinti į maišelius su žolelėmis galime įberti tinkančių prieskonių: cinamono, imbiero, gvazdikėlių, džiovintų citrusinių vaisių žievelių, vanilės arba įlašinti kelis lašus eterinio aliejaus.

Kaip paruošti žolelių mišinį?

Kad žolynų kvapas būtų intensyvesnis, aš juos visuomet pakaitinu orkaitėje. Visų pirma išdžiovintas žoleles pasmulkiname – suberiame į grūstuvę ar virtuvės kombainą ir susmulkiname iki norimo rupumo. Tuomet beriame į kepimo popieriumi išklotą skardą, jei norime, įmaišome prieskonių ir kaitiname iki 90–100 ºC įkaitintoje orkaitėje apie 10 minučių. Leidžiame atvėsti ir suberiame į maišelį. Jei siuvame ne maišelį, o žolelių pagalvėlę, suberti paprasčiau bus iš popieriaus tūtelės pasidarius piltuvėlį.

Kaip pasiūti žolelių maišelius?

Pats paprasčiausias būdas pasidaryti žolelių maišelį – paruoštą žolelių mišinį suberti į medžiagos atraižėlę ir surišti – nedraugaujantiems su adata tai nebloga išeitis spintą aprūpinti kvapnia apsauga nuo kandžių. Tačiau dovanai maišelius geriau pasiūti – galima labai kruopščiai, kaip dovanų maišelį su užtraukiama virvele, bet galima ir paprasčiau – nedarant užtraukiamos virvelės, o maišelio viršų apkerpant figūrinėmis žirklėmis ar padarant kutus. Labai paprasta maišelius pasiūti iš stačiakampės medžiagos atraižos:

1. Medžiagos stačiakampį apsiūlėjame – taip patikimiau, bet labai tingint, galima net ir nesiūlėti.
2. Perlenkiame per pusę gerąja puse į vidų ir siuvame 2 paprastas siūles – būsimo maišelio dugno ir vieno šono vietose.
3. Maišelį išverčiame, įberiame žolelių ir užrišame.

Taip pat žolelių maišelius galime siūti kaip mažytes kvapnias pagalvėles – įprastos keturkampės, ar įdomesnių: širdelės, rombo formų. Puošiame kaspinėliais, sagutėmis ar nėrinių juostelėmis.

 

Nuotraukos: A. Rimaitės, žavi taškuota maišelių medžiaga – MiniTextile.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *