Ką vaikams žaisti lauke

Ką vaikams žaisti lauke?

Slėpynės, gaudynės, įvairios rungtys, vandens pramogos, smėlio džiaugsmai ar tiesiog paukščių, vabalų bei kito nepaprasto pasaulio stebėjimas – vaikams lauke veiklos nors vežimu vežk. Tik kartais mažiems žmogiukams reikia padėti išsirinkti ką žaisti. Juk į gimtadienį dažnai susirenka mažiau vienas kitą pažįstantys, skirtingo amžiaus vaikai. Pareguliuoti lauko žaidimų eismą reikia ir pagal orą – esant ypatingiems karščiams pakvieskime vaikus judrius žaidimus saulėje išmainyti į stalo žaidimų čempionatą pavėsyje ir atvirkščiai.
Pateikiame 12 idėjų ką vaikams žaisti lauke – jos pravers tiek švenčiant vaiko gimtadienį lauke, tiek iškylaujant gamtoje ar paprasčiausiai besidžiaugiant gražia vasaros diena kieme.

1. Rungčių žaidimai. Lenktynės iki pusės įlindus į maišus – lygioje pievutėje, kad vaikai neužsigautų; kamuolių ir balionų prikrautų karučių vežimas – kas greičiau atveš ir mažiau išbarstys bei kitos linksmos rungtys. Geriausia kai rungiasi panašaus amžiaus vaikai.

2. Laistymasis vandeniu – nepamainomas karštos dienos malonumas. Tiks ir sodo laistymo žarna, vejos laistymo purkštukai, vandens šautuvėliai ar net paprasčiausias, iš mamos nugvelbtas kambarinių gėlių purkštuvėlis. Svarbiausia, kad vanduo lietųsi laisvai!

3. Gaudynių žaidimai, iš kurių bene įdomiausias „Aukščiau žemės“ – gaudyti galima tik tuos, kurie yra ant žemės, o užšokusių aukščiau gaudyti nevalia. Kad žaidimas nesibaigtų visuotiniu tupėjimu ant akmenų, suoliukuose ir medžiuose, galima taikyti taisyklę, kad visiems gaudomiesiems esant aukščiau žemės, gaudytojas gali gaudyti bet kurį.
„Akla višta“ – kitas klasikinis iš kartos į kartą žaidžiamas linksmas gaudynių žaidimas. Vienam žaidėjui lengvu šalikėliu užrišamos akys, jis apsukamas tris kartus ir paleidžiamas gaudyti kitų vaikų. Pagavęs turi apčiuopomis atpažinti tą, kurį pagavo. Jei atpažįsta – akla višta tampa pagautasis, jei ne – žaidžiama toliau.

4. Slėpynės – nuo neatmenamų laikų žaidžiamas vienas smagiausių vaikų žaidimų. Suaugusiesiems belieka įsitikinti, ar vaikai žaidžia saugiai ir pasufleruoti pačias geriausias slėpimosi vietas.

5. Žaidimai su kamuoliu. Mažesniems puikiai tiks „Valgoma nevalgoma“ – žaidimo vedantysis meta kamuolį kuriam nors vaikui sakydamas daikto pavadinimą, jei daiktas valgomas – vaikas kamuolį turi sugauti, jei ne – vaikas kamuolį atmuša arba negaudo.
Vyresniems galite pasiūlyti pažaisti „Karštą bulvę“  – žaidėjai stovi ratu ir mėto kamuolį vieni kitiems. Tas, kuris nepagauna jam metamo kamuolio, sėdasi į vidurį ir sėdėdamas bando pagauti toliau vienų kitiems mėtomą kamuolį. Jei viduryje sėdintysis pagauna kamuolį, jis vėl eina į ratą, o į rato vidurį sėdasi tas, kuris metė pagautą kamuolį. Žaidimas baigiasi kai rate lieka vienas žaidėjas (jis ir laimi), o  visi kiti sėdi viduryje. Jei metama prastai, į rato vidurį sėdasi tas, kuris kamuolį metė prastai, o ne tas, kuris nepagavo.
„Gaudyk negaudyk“ – pasiutusiai linksmas ir dėmesį lavinantis žaidimas. Visi žaidėjai stovi ratu, sukryžiavę rankas ant krūtinės. Vienas žaidėjas stovi rato viduryje ir meta kamuolį kuriam nors iš vaikų, sakydamas  „gaudyk“ arba „negaudyk“. Jei sakoma „gaudyk“, vaikas, kuriam metamas kamuolyes turi jo negaudyti, jei sakoma  „negaudyk“, vaikas turi kamuolį gaudyti. Suklydęs žaidėjas iškrenta iš žaidimo.

6. Stalo žaidimai – „Uno“ kortos, „Alias“ ir kiti smagūs stalo žaidimai puikiai tinka žaisti lauke, kai karšta. Dekis ūksmingame pavėsio glėbyje ir geras žaidimas – ko daugiau reikia?

7. Smėlio žaidimai – vaiko gimtadienį galima švęsti ir paplūdimyje, o šioje vietoje smėlio žaidimai be abejonės yra nenukonkuruojami. Ir nereikia galvoti, kad tokios pramogos tik mažiams – vyresnieji su didžiausiu užsidegimu įsitraukia į smėlio pilių ar smėlio gyvūnų kurimą, didžiulių urvų rausimą ir kitus smėlio džiaugsmus.

8. Muilo burbulai – vienas smagiausių lauko užsiėmimų patiems mažiausiems. Kaip pasidaryti muilo burbulų ir ką su jais žaisti, skaitykite čia.

9. Akmenukai, kankorėžiai ir kitos gamtos įdomybės. Jei švenčiate miške, galite suorganizuoti visas kankorėžių dirbtuves – kas iš jų sukurs įdomiausią gyvūną, sudėlios gražiausią piešinį. Paplūdimyje tą patį galime daryti iš akmenukų, o  jei apsirūpinsite specialiais flomasteriais, galėsite surengti paveiksliukų ant akmenukų parodą.

10. Klasės – ant asfalto kreida, o ant smėlio ar miško aikštelės pagaliuku nubraižome klases: vieną su kitu sujungtus kvadratus-langelius, kuriuos sunumeruojame nuo 1 iki 10. Vaikai meta akmenėlį ar kankorėžį į kiekvieną iš langelių iš eilės ir šokinėja per langelius, kiekvienąsyk praleisdami vis po kitą langelį, į kurį įmestas akmenukas.

11. Plastilinas ar dažai piešti pirštais – tiesiog labai smagus vasariškas pasiterliojimas, kurį galite suorganizuoti mažiausiems kaip ramesnę veiklą pavėsyje. Po tokių žaidimų labai tiks kita pramoga  – pasilaistymas iš sodo žarnos…Tiek plastiliną, tiek dažus piešti pirštais labai nesunku pasigaminti namuose patiems.

12. Lobio paieškos – kol vaikai vaišinasi, paslėpkite lobį (tai gali būti dėžutė su prizais gimtadienio dalyviams: pieštukais, saldainiais, mažais kamuoliukais ar balionais, kuriuos reikės prisipūsti). Kaip rasti prizą? 4-5 metų vaikams nupieškite linksmą žemėlapį (jis irgi gali būti paslėptas ir randamas tik įminus mįslę), o jei švenčia vyresni – suruoškite visą mįslių kelią. Vieną mįslę įmeni – randi vietą, kurioje laukia kita užuomina ir taip tol, kol aptinkamas lobis. Daugiau apie tai – čia.

Ko reikėtų nepamiršti kai vaikai žaidžia lauke? Visada labai atidžiai stebėkime prie vandens telkinių dūkstančius vaikus, apsaugokime juos nuo vabzdžių, o kaitrią dieną pasirūpinkime, kad gertų pakankamai skysčių ir būtiniausiai dėvėtų kepures nuo saulės.

Taip pat skaitykite: Ką vaikams veikti vasarą?
Nuotraukos A. Rimaitės

2 Responses

  1. Viltė
    |

    Smėlio žaidimai tikrai vaikams smagūs, jei tik smėlio dėžės tvarkingos lauke tai vaikams tikras gėris tokia veikla.

  2. Alvilė Rimaitė
    |

    Tikrai taip, dabar neblogas sprendimas yra smėlio dėžės su dangčiais – vaikams baigus žaisti tėveliai jas uždengia – smėliukas lieka švarus iki kitų žaidimų. Jas stato ir daugiabučių kiemuose.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *