Sausainiai ant pagaliuko

Sausainiai ant pagaliuko? O kodėl ne? Jei saldainiai gali būti ant pagaliuko, pyragaičiai ant pagaliuko – cake pops baigia užkariauti pasaulį, tai kuo gi sausainiai prastesni?

Na, poniutės, susirinkusios kavos puodelio, turbūt nenukris nuo kėdžių dėl tokių sausainių, bet mes juk čia šnekam apie vaikų šventes? O mažų žmogučių akimis žiūrint, skanumynai ant pagaliuko yra visaaai kito lygio nei skanumynai ne ant pagaliuko. Jie tarsi pakylėti kažkokie, ypatingi ir dėl to gerokai labiau geidžiami.

Puikiai pamenu kaip per kokią laisvą (ar pačių atsilaisvintą) pamoką bėgdavome tiltu iš Čiurlionkės į kitą Neries pusę, kur šalia tuometinės „Minsko“ parduotuvės bobulytės pardavinėdavo taip trokštamus ledinukus ant pagaliuko. Gaideliai, grybukai ir kitokios deginto cukraus svajonės – ir nors daugumai tėvai būdavo griežčiausiai uždraudę jas pirkti (juk net legendos sklido apie pasibaisėtinas higienos sąlygas, kuriomis tie saldainiai išvysdavo pasaulį), na, negalėdavome mes prieš juos atsilaikyti ir tiek. Ir dėl ko sakysite, dėl deginto cukraus? Žinoma, kad dėl pagaliuko.

Tai štai, tokių vaikystės prisiminimų apnikta, nutariau pabandyti ant to išsvajoto pagaliuko patupdyti  sausainius. Idėja kilusi tikrai ne man pirmai – pasižvalgius internete tuo galima įsitikinti, taigi dviračio neišradau, bet išbandžiau ir galiu pasakyti – patiko. Jei gaminant dar buvo abejonių, kad neatlaikys sausainio svorio pagaliukas, nepatogu bus valgyti ir panašiai, tai iškepus likau visai patenkinta rezultatu. O svarbiausia, labai patiko tikslinei publikai – vaikams. Sausainiams nenumaldomai einant į pabaigą, Vilių net ėmė lankyti tokios fantazijos „kaip norėčiau pakliūti į parduotuvę, kur būtų vien tik sausainiai ant pagaliuko ir jų būtų tiek daug, tiek daug, tiek daug!“ Negali sakyti, kad neįvertino.

Kaip iškepti sausainius ant pagaliuko? Pati kol kas išbandžiau tik vieną receptą – žemės riešutų sviesto sausainius. Su šiuo receptu gavosi kuo puikiausiai, bet manau, kad tiks ir visi kiti receptai, kuriuose tešla nelinkusi trupėti ir gali būti ne itin plonai kočiojama (ne ploniau 1 cm).

Pagaliukams naudojau bambukinius iešmelius, skirtus visokiems kepsneliams-vėrinukams kepti. Prieš smeigdama juos į tešlą, pamirkiau vandenyje kelias minutes, kad nesugalvotų imti svilinėti kai keps. Nesugalvojo. Jei baiminatės, kad patys mažiausi vaikai neįsidurtų valgydami į smaigaliuką, galite ji nupjauti bukiau. Mano Nida neįsidūrė ir skanavo labai tvarkingai, bet ji tokia ramaus temperamento valgytoja.

Taigi, gamybos procesas vyko taip: iškočiojau tešlą apie 1,5 cm storio, išpjoviau formele sausainius ir tada į juos smeigiau pagaliuką. Smeigti reikia atsargiai, kuo giliau. Jei sausainis truputį prayra, galima rankomis pataisyti. Tada atsargiai suguldyti į skardą. Žaidimo šiek tiek yra, tad kiekvienas turi pasverti, ar nori ir ar turi laiko tuo užsiimti. Tačiau prakalbus apie laiką, verta atsiminti, kad tai juk sausainiai, o daugumą šios rūšies gardumynų galime išsikepti kelias dienas prieš šventę. Tik nepamirškime saugiai paslėpti, kad niekam nervų netampytų. Gimtadieniui išaušus, sausainiai ant pagaliuko tikrai puikiai suvaidins savo – skanumyno-stalo puošmenos rolę!

Pabaigai – sausainių receptą pasirinkau, nes jis su žemės riešutų sviestu, o visai neseniai atradau, kad labai paprasta tą sviestą pasigaminti, tai dabar jo atsargų namie kaip niekad gausu.

Labai labai paprasta jį pagaminti, tik reikia gana galingo kombaino. Teko girdėti, kad gamina šį skanėstą ir su blenderiu, tačiau tuomet gamybos procesas išsitempia iki valandos ar net daugiau…

Reikės: 1 kg žemės riešutų, 2 arbatinių šaukštelių druskos, 2-3 arbatinių šaukštelių neutralaus skonio aliejaus (pvz. rapsų). Iš tokio kiekio gaunasi apie 650 ml sviesto.

Žemės riešutus pakepiname iki 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje tol, kol gerai apskrus (maždaug 15-20 minučių). Ištraukę iš orkaitės ataušiname. Dedame į kombainą su tokiais be galo aštriais peiliais ir paleidžiame smulkinti. Iš pradžių riešutai pavirsta į miltus, o vėliau, išleisdami savo riebalus, pamažu tampa tirštu, klampiu sviestu. Smulkinti reikia ilgai, todėl nenorint sudeginti kombaino, malti reikia ne ilgiau minutės ir po to leisti jam atvėsti kelias minutes. Aš susmulkinau per 4-5 kartus. Baigiant smulkinti įberiame druskos, įpilame aliejaus. Paragaujame ir pagal skonį galime dar dėti kiek druskos, arba, jei kam norisi saldžiau – cukraus kiek įberti. Trumpam paleidžiame kombainą, kad išsimaišytų ir – sviestas paruoštas. Belieka patalpinti jį į švarius, sandariai uždaromus indus. Aš laikau ne šaldytuve – porą savaičių laikosi puikiai, ilgiau neišėjo pabandyti – suvalgėme…

 

 

 

 

3 Responses

  1. lankytojas
    |

    O kur gauti tokių pagaliukų?

  2. Alvilė Rimaitė
    |

    Pagaliukų būna didesniuose prekybos centruose, vadinasi iešmeliai.

  3. gita
    |

    Ir as prisimenu tuos deginto cukraus gaidelius, dabar jau turbut tokiu niekur nepamatysi

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *