Užsienio parkuose ir soduose išpopuliarėjęs viešbučių tinklas vabzdžiams plečia veiklą ir Lietuvoje! Jais jau prekiauja sodo prekių parduotuvės, jie kūriasi ir mūsų pažintiniuose takuose, parkuose. Šiemet ir mes su Nida savo sodelyje atidarėme vieną viešbutuką zvimbiantiems dūzgiantiems ir dabar nekantriai planuojame dar vieno statybas. Kam reikalingi vabzdžių viešbučiai? Visų pirma, tai – prieglobstis įvairiausiems vabalėliams, tarp kurių ir daugybė sodui itin naudingų. Boružės, auksaakės, kamanės, vapsvos ir kiti gėriečiai itin praverčia kovoje su amarais, skydamariais, baltasparniais bei kitais blogiukais.
Tačiau sodininkaujant su vaikais, tai ir nepamainoma sodo įdomybė, puikus edukacinis dalykas, suteikiantis galimybę iš arčiau pažvelgti į vabzdžių gyvenimą, ugdantis vaikams dėmesingumą gamtai, skiepijantis aplinką tausojantį požiūrį. Ir dar – vabzdžių viešbučio statybos – be galo įtraukiantis užsiėmimas, todėl jį galime planuoti ir kaip puikią edukacinę pramogą – vasaros kasdienybei paįvairinti ar net vaikiškiems gimtadieniams gamtos, miško, žvėrelių temomis nuspalvinti.
Apie statybines medžiagas: mes viešbučio pagrindui naudojome tėčio iš kelių lentučių sukaltą namuko formą. Tačiau čia šauniai tiks ir įvairios medinės ar skardinės dėžutės, platesni keramikiniai vazonai ar skylėtos keramikinės plytos. Svarbu rinktis draugiškas gamtai medžiagas, nenaudoti lakų, dažų. Turimą talpą užpildome įvairiausiomis natūraliomis medžiagomis: pagaliukais, kankorėžiais, stagarais, samanomis. Pastarųjų, šiukštu, neplėškime tiesiai iš miško paklotės, verčiau nuimkime nuo nuvirtusių medžių, kelmų. Mes kiekvieną viešbučio kambarį pildėme skirtingai. Apatiniai kambariai užsipildė eglių, pušų ir maumedžių kankorėžių miksu.
Viduriniame aukšte vienam kambariui teko sukarpyti miskantų stiebai, kitam – nugenėtos slyvos šakelės su džiovintomis samanomis.
Viršuje įsitaisė keli milžiniški pernykščiai hortenzijos žiedai.
Jei sausosios medžiagos iš viešbučio krenta, galima jas prilaikyti vielos tinkliuku. Mūsiškė įranga kol kas laiko stabiliai, tad tinkliuko nedėjome.
Entomologai vabzdžių viešbutį rekomenduoja įtaisyti pakėlus bent 1 metrą nuo dirvos paviršiaus. Galima pritvirtinti prie kuoliuko arba pakabinti taip, kad jis nebūtų pažeidžiamas vėjo gūsių, kad priešais nebūtų augalų tankmės, viešbutį apšviestų saulė, o vidus būtų apsaugotas nuo lietaus. Mūsiškiam viešbučiui tėtis pritvirtino kabliukus – jais prikabintas viešbutis stabiliai laikosi ant segmentinės tvoros.
Kas dar svarbu? Nereikėtų prieglobsčio vabalams daryti pernelyg didelio – mažesnį bus paprasčiau prižiūrėti. Labai svarbu vabzdžių viešbutį, kaip ir inkilą paukšteliams, tinkamai prižiūrėti, palaikyti jame švarą. Rudenį vabzdžių viešbutį reikėtų sausai išvalyti, apžiūrėti, ar jis nepažeistas pelėsio. Tuščias viešbutis per žiemą laikomas sausoje patalpoje, o pavasarį naujai užpildomas turimomis medžiagomis. Saulei pašildžius duris atveriamos naujam sezonui – kas pirmasis atidūgs į jaukų prieglobstį sode?
Nuotraukos: Alvilės Rimaitės
Vita
Kaip nuostabu!! Atradau super idėją ačiū Jums!
Alvilė Rimaitė
Miela Vita, ačiū, labai miela girdėti 🙂 Kai pirmąsyk pamačiau šiuos namelius, mane irgi jie sužavėjo, dėl to ir rūpėjo būtinai pabandyti pačiai 🙂 Man dar labai patiko Facebooke vienas komentaras šio mūsų viešbučio – žmonės rašė, kad tokius su vaikais gamina vaikų darželyje, pati net nebuvau pagalvojusi, bet tai tikrai puiki mintis!