Didysis vasaros atostogų nuotykis – kam jau prasidėjo, kam tuoj tuoj prasidės – prieš vaikų akis keli geri mėnesiai, kuriuos norisi užpildyti įdomiai, smagiai ir naudingai. Todėl šiandien įrašas apie tai, ką įdomaus nuveikti galime pasiūlyti mokinukams, vasaros dienas leidžiant namuose, sode ar kaime. Iš šių idėjų galime suorganizuoti visą vasaros stovyklą, o galime tik vieną kitą patikusią išmėginti – svarbiausia, kad patiems vaikams siūloma veikla būtų įdomi.
Mažojo gamtos pasaulio stebėjimas – ypač tiks ikimokyklinukams ir pirmųjų klasių mokiniams. Pasiūlykime vaikams išeiti į kiemą ir pasidairyti vabalų, drugelių, sraigių. Jei vaikai keli, jie gali pasidalinti kiemą į dalis ir parungtyniauti, kuris ras daugiau. Susitiktus mažuosius kiemo gyventojus vaikai gali nupiešti arba tiesiog užsirašyti jų pavadinimus. Tai puiki proga vaikams iš arčiau susipažinti su mažuoju gamtos pasauliu ir daugiau apie jį sužinoti. Pakalbėkime su vaikais apie kiekvieno gyvio naudą ir svarbą mūsų pasauliui. Paskatinimui galime nupirkti kurį nors vaikams skirtą leidinį apie vabzdžius, o kaip reikiant susidomėjusius nuveskime į biblioteką ir pasiūlykime jiems paskaityti O. Sekoros „Skruzdėliuką Ferdą“ ar V. Bonzelso „Bitę Mają“. Be abejo, filmukai „Iš vabalų gyvenimo“ bei „Skruzdėliukas Z“ bus taip pat į temą.
Drugelių dirbtuvės – skrajojančias vasaros gėles vaikai nesunkiai pasidarys iš keksiukų sijonėlių ir skalbinių smeigtukų. Plačiau – čia.
Vabzdžių viešbučio statybos. Dar viena puiki ir atraktyvi edukacija vaikams apie vabzdžius. Tokį viešbutį galima įkurdinti ne tik savo sode, bet ir daugiabučio kiemo ramesniame kampelyje. Apie viską plačiau – čia.
Sodo arba kiemo plano piešimas. Galima piešti detalizuotą su pažymėtais augalais, o galima ir gerokai abstraktesnį. Vyresni vaikai nupieš patys, mažesniems reikės padėti. Tokia veikla patiks piešti mėgstantiems vaikams, taip pat besidomintiems augalais. Planą galima panaudoti lobio paieškos, detektyvų ar paslėptų „sekretų“ iš gėlyčių ar spalvotų popierėlių žaidimams.
Sendintas lobių žemėlapis. Vien šio daikto gamyba – išties smagus dalykas, o kur dar teminiai ir įvairūs komandiniai žaidimai, kuriems jis gali būti šauniai panaudotas! Gamybos instrukcijos čia. Užsidegusiems lobių ieškotojams galime pasiūlyti paskaityti A.Stelmaszyk seriją „Lobių ieškotojai“ ar R.L. Stevenson „Lobių salą“.
Teminė diena. Jei vaikui labai patinka kuris nors herojus, galima imti ir suorganizuoti jo teminę dieną. Tarkim, Hario Poterio gerbėjai, gali pasigaminti po burtų lazdelę (kaip gaminti rasite čia) ar pelėdą (idėja žemiau), peržiūrėti mėgstamiausią filmo seriją ar nukeliauti į biblioteką pasiskolinti knygos. Daugiau idėjų mėgstamiems veikėjams rasite teminių gimtadienių skiltyje.
Pelėdų dirbtuvės – jei vaikui patinka tiek gamta, tiek kūrybos darbeliai, surenkime temines dirbtuves, tarkime, pelėdų – jas kurti galime iš įvairių medžiagų: akmenėlių, kamščių ar net vienkartinių puodelių – idėjos laukia šiame įraše. Susižavėję pelėdomis, gali paskaityti K. Lasky seriją „Pelėdų karalystės sargai“ arba pažiūrėti filmuką šios knygos motyvais.
Žodiniai žaidimai – labai praverčia einant pasivaikščioti ar keliaujant. Visą pluoštą žaidimų idėjų rasite čia.
Rišimas iš šieno – vasara kvepianti, labai šilta ir jauki edukacija. Jei nežinome, kur gauti šieno, jo visuomet rasime prekybos centruose, gyvūnų prekių skyriuose. Su vaikais rišti galime bet ką – paprasčiausia bus išsikirpti norimą formą iš storesnio kartono ir ją apsukti šienu. Pagrindiniai principai aprašyti čia.
Dirbtinis sniegas – jį galime pasigaminti iš sodos ir plaukų kondicionieriaus. Labiausiai tik ir patiks ikimokyklinukams. Plačiau – čia.
Vaišės ant laužo – jei naminėje vasaros stovykloje turime laužavietę, išnaudokime ją šiai smagiai pramogai: zefyriukai, bananai su šokoladu, vieni ar kiti kepsneliai, vėrinukai ar fantastiškas keptas varškės sūris.
Vienkartinių puodelių dirbtuvės – jei turime po šventės likusių puodukų (labiausiai tiks tie, iš kurių buvo gertas vanduo), galime surengti dirbtuves, kurių metu stiklinaites paversime stalo žaidimu, pieštukine ar lego žmogeliukų nameliu. Kartu tai gera proga pakalbėti su vaikais apie antrinį daiktų panaudojimą ir jo prasmę.
Papuošalų gamyba – patys vasariškiausi bus su kriauklėmis ar augalų atspaudais, bet norint, karolius galime susiverti ir iš siūlų.
Didelių muilo burbulų gamyba – indų ploviklis plius vaistinėje randamas glicerinas. Šie burbulai nepretenduoja į profesionalių animatorių pučiamus burbulus, jie greitai sprogsta ir retas sklendžia toli ir ilgai. Tačiau vaikams vis tiek labai patinka juos leisti. Burbulų ir lazdelių jiems leisti gamyba aprašyta čia.
Piešimas kitaip – pasivaikščioję miške, galime prisirinkti pagaliukų bei kankorėžių, o vėliau surengti jų spalvojimo dirbtuves. Tiks akriliniai dažai ir paprastas guašas.
Lipdymas iš druskos tešlos – per kelias minutes pagaminama druskos tešla visuomet yra super žaislas. Kelios sausainių formelės, spalvojimo priemonės – vaikams užsiėmimo bus kelias valandas. Idėjos ir tešlos receptas čia.
Naminių ledų gamyba – gaivi ir gardi pramoga. Vyresni, maždaug nuo 10-11 metų vaikai gali priimti iššūkį ir patys apsiimti gaminti ledus nuo A iki Z. Naminių ledų receptai – čia.
Vaikiškos lysvės įrengimas – tęstinė vasaros pramoga vaikams, duodanti daugybę naudingų dalykų. Rinkimės vaikų noriai valgomus, lengvai bei greitai augančius augalus. Puikiai tiks; žirniai, žemuogės, braškės, prieskoninės žolelės, ridikėliai, agurkai. Leiskime vaikams patiems šeimininkauti, pasipuošti lysvelę.
Įdomieji mokslo ekperimentai – vienų receptai čia, kitų – čia.
Vienos dienos kelionės – jos visuomet vaikų laukiamos ir entuziastingai sutinkamos. Pažintiniai takai, įvairūs dvarai, pramogų kompleksai, nuotykių parkai, pasiplaukiojimas valtimi po ežerą ir daugybė kitų vasariškų pramogų.
Tebūnie vaikų vasara saugi, įdomi ir nepakartojamai smagi!
Nuotraukos: Alvilės Rimaitės, Vytenio Bagušausko.
Taip pat skaitykite:
„Vasaros stovyklos 2023 – į kokius nuotykius keliausime šiemet?“
Parašykite komentarą