sveiki saldainiai juostelės iš braškių ar kitų vaisių

Sveiki saldainiai – juostelės iš braškių ar kitų vaisių bei uogų

Taip, taip, sveiki saldainiai – ir ši misija įmanoma! Namuose gamintos vaisių juostelės ne tik kupinos tikro skonio ir naudingų dalykų, bet ir gali būti visai be cukraus, jei gaminsite iš pakankamai saldžių vaisių. Apie namines vaisių juosteles daug rašoma užsienio tinklaraščiuose – čia jos dažniausiai vadinamos vaisių arba braškių oda (fruit or strawberry leather), nes tikrai primena odą. Aš jau išbandžiau tiek braškines, tiek juosteles iš šaldytų persikų – beje, tai labai neblogas būdas sunaudoti šaldiklyje užsibuvusias atsargas, nes vaisių juostelės gaunasi šauniai ir iš šaldytų gėrybių.

Sveiki saldainiai – juostelės iš braškių ar kitų vaisių puikiai tiks, jei vaikas nelabai mėgsta pačias uogas ar vaisius; tai geras užkandis į kelionę ar mokyklos-darželio priešpiečiams; dėžutė tokių naminių saldainių gali tapti šaunia valgoma dovana. Kartu tai  būdas konservuoti vaisius – juosteles skardinėse dėžutėse ar drobiniuose maišeliuose galima drąsiai laikyti iki mėnesio laiko (patikrinta!), o gal ir ilgiau. Ir dar – gaminant iš braškių, juosteles galima papildyti maistingomis baltosiomis čija (chia) sėklomis, kurios vaikams atrodys kaip braškių sėkliukės ir bus suvalgytos be nereikalingų debatų.

Koks šių sveikų saldainių skonis? Vaisių juostelės gaunasi kietos, kiek tamprios, labai aromatingos ir šiek tiek primena kramtomą gumą – jas galima kramtyti arba čiulpti kaip ledinuką, bent mūsų namuose jos patinka visiems!

Naminės vaisių juostelės – sveiki saldumynai

Didelei (apie 34×34 cm) kepimo skardai:

  • 500-600 g braškių
  • 0,5-1 šaukšto agavos sirupo arba 1-2 šaukštų cukraus jei uogos rūgštesnės
  • šlakelio aliejaus skardai patepti.

Gaminame sveikus saldainius – braškių ar kitų vaisių juosteles:

1. Braškes ar kitus vaisius nuplauname, nuimame kotelius, gerai nuvarviname. Dedame į kombainą ar blenderį ir sutriname iki tyrės.

2. Pakaitiname ant vidutinės ugnies 10 minučių, supilę į puodą plačiu dugnu, kad išgaruotų dalis vandens.

3. Įjungiame orkaitę, kad įkaistų iki 70 laipsnių. Kepimo skardą lygiu dugnu išklojame kepimo popieriumi, kurį lengvai patepame aliejumi. Pilame braškių ar kitų vaisių tyrę į kepimo formą, tolygiai paskirstome (kraštuose nenuploninam!), kad gautųsi apie 0,4 cm storio ir kepame, o teisingiau – džioviname orkaitėje 2-3 valandas, kol sukietės. Aš naudoju orkaitės režimą su ventiliatoriumi. Jei vaisiai vandeningesni, gali prireikti daugiau laiko. Neperkepame – vaisių juostelės turi duotis susukamos. Ištraukiame iš orkaitės, atsargiai atkabiname kraštą nuo kepimo popieriaus ir nulupame. Sukarpome žirklėmis ir, jei norime, susukame į suktinukus – braškinė oda greitai kietėja, tad jei nespėjote visos susukti, dėkite vėl pusei minutės į orkaitę: ji netruks suminkštėti ir leisis sukama.

Jei atsitiko taip, kad vaisių tyrę paskirstėme ne visai tolygiai ir šonai jau iškepę, o viduriukas dar ne – nukerpame iškepusią dalį ir sukarpome norima forma, o likusią dalį paliekame baigti kepti.

Nuotraukos: Alvilės Rimaitės

19 Responses

  1. Laura
    |

    niekas nestingsta net po 2 valandų. Tikrai 0,6 cm sluoksniu reikia pilti?

  2. Alvilė Rimaitė
    |

    Laura, reikia iki 0,6 cm, aukštesnis sluoksnis labai ilgai džius, kepimo skarda turi būti plati, per visą orkaitę ir būtinai reikia nugarinti dalį vandens, tai orkaitės darbą sutrumpina mažiausiai valandą laiko. Konkretus džiovinimo laikas dar priklauso ir nuo vaisių sultingumo – kuo daugiau vandens vaisiuose/uogose, tuo ilgiau reikia džiovinti. Iš nurodyto kiekio reikia užpildyti visą didelę orkaitės skardą apie 34x34cm, čia matuojant skardos „naudingą plotą“, o ne rėmus. Po poros valandų man jau būna apstingę, tinkamai sudžiūsta po 2,5-3 valandų, kaip minėjau, jei vaisiai/uogos vandenignesni, gali prireikti ilgiau džiovinti.

  3. Alvilė Rimaitė
    |

    Kadangi ir per FB buvo keli atsiliepimai, kad nepavyko, šiandien pagaminau dar kartą viską nuo pradžių, kad suprasčiau dėl ko taip galėjo nutikti. Man viskas ir šį sykį ėjosi sklandžiai, tačiau, spėju, kad nepavykti šis receptas gali tada, jei sudedamas per storas sluoksnis, tad receptą kiek pataisiau ir parašiau tokius kiekius, kur tikrai visiems turėtų pavykti – pamažinau braškių ir tuo pačiu sluoksnio storį, kuriuo reikia supilti – dabar jis 0,4 cm, nors aš gaminu sudėdama anksčiau nurodyta apie 0,6 cm sluoksnį ir gaunasi be priekaištų. Tačiau, gal orkaitės kepa skirtingai, gal dar kokie niuansai, tad tebūnie jis parašytas plonesnis, tada tikrai turi pavykti. Ir dar – įterpiau ir pastabą, jog kepu orkaitėje, įjungusi ventiliatoriaus režimą (kaitinimas iš viršaus ir iš apačios), gal tai buvo tas niuansas, dėl kurio galėjo nepavykti? Kadangi viską, išskyrus biskvitus kepu orkaitėje su vėjeliu, to net neminėjau, bet dabar pabrėžiu. Dar vienas dalykas – gal braškių tyrė pernelyg ilgai malama? Arba netolygiai susmlukinama? Aš susmulkinu iki skystos vientisos masės ir išjungiu kombainą. Paskutinis niuansas – nekepkite šio recepto didesnių kiekių iš karto kelias skardas – kepimo skarda turi būti orkaitėje viena ir padėta tradiciškai antroje pakopoje nuo apačios. Įkėliau ir šios dienos gaminimo eigos nuotraukas, gal ir jos daugiau aiškumo pridės 🙂

  4. Neringa
    |

    Ar bandėte kitas uogas? KAzi kaip gautusi? Braskes jau baigesi, gal avietes ar melyne tiktu?

  5. Alvilė Rimaitė
    |

    Bandžiau persikus, avietės, mėlynės irgi turėtų tikti, manau, tinka visi, nepernelyg vandeningi vaisiai ir uogos.

  6. Rita
    |

    Per savaitę porą kartų darau „odą” iš obuolių, pridėdama keletą šaukštų spanguolių tyrės spalvai paryškinti. Iš nepilno litro galutinės masės gaunasi dvi didelės skardos. Tik kepu ne orkaitėje, nes taip man nepavyksta, o padedu ant vakare pakūrentos krosnies (židinio), ryte jau su vaikais lupam ir ragaujam 🙂

  7. Gintare
    |

    Sveiki,gal bandet netepant aliejaus? Ar jis butinas?

  8. Alvilė Rimaitė
    |

    Sveiki, Gintare, mano manymu būtinas, kitaip gali sunkiai luptis nuo kepimo popieriaus, vieną dalį skardos esu bandžiusi be aliejaus – man geriau nusiiminėjo su aliejumi.

  9. Amanda
    |

    Gaminant šiuos sveikus saldainiukus vaisių džiovyklės labai pravers. Būtinai išbandysiu, tikiuosi mano vaikams patiks šie džiovinti saldainiukai.

  10. Alvilė Rimaitė
    |

    Amanda, manau, kad su džiovyklėmis gausis puikiai, tačiau ir su paprasta orkaite tikrai viskas išeina 🙂 Svarbu ne per storą sluoksnį supilti 🙂

  11. Auksė
    |

    Pernai gaminau iš visokių uogų ir vaisių, susuktinukai puikiausiai išsilaikė iki Naujų metų sudėti į sandarius stiklainius. gal būtų ir ilgiau, bet papraščiausiai jų neliko 🙂

  12. Alvilė Rimaitė
    |

    Ačiū, Aukse, kad parašėte, aš taip ilgai nebandžiau išlaikyti, dabar visi žinosim, kad galima net žiemai taip vitaminus ir vasaros skonį išsisaugot, super :)!

  13. Neringa
    |

    Pasoviau i orkaite braskes. Ziuresiu,kas gausis. Jei vaikai isbrokuos,pati suvartosiu 😃

  14. Alvilė Rimaitė
    |

    Oi, taip prieš naktį – kelių valandų, žinokite, tikrai reikės 🙂 Bet jeigu ką, manau, po to galima išjungti orkaitę ir palikti, orkaitės dureles pravėrus, o pabaigti džiovinti ryte 🙂 Vaikai, manau, tikrai turėtų suvartoti, bent maniškiams ir jų draugams tai labai patinka 🙂

  15. Neringa
    |

    Kolkas nepavyko bandymas. 3 val buvo maža, ryte vis dar košė. Turbut orkaitė mano kitaip kaista, nes sluoksnis ne storas. Arba gal didinti temperatura reikia. Zodziu, vakare po darbu bandyma tęsiu 😀

  16. Alvilė Rimaitė
    |

    Gal tikrai padidinkite temperatūrą, o uogas pavirėte, kad nugaruotų dalis vandens?

  17. Zylė
    |

    Tai tada aiškumo dėlei reikėtų receptą truputį patikslinti – rašyti ne „pakaitinkite”, o „pavirkite ” 10 min ;).

  18. diana
    |

    bandziau avieciu juosteles daryti, viskas pavyko puikiai, bet dziovinau tikrai ilgiau nei 5 val manau. Vaikams labai patiko

  19. Alvilė Rimaitė
    |

    Miela Diana, labai smagu girdėti, kad juostelės pavyko ir vaikai jas įvertino 🙂 Dėl džiovinimo laiko, – pilnai tikiu, kad galėjo daugiau užimti – labai viskas nuo orkaitės ir vandens kiekio uogose/vaisiuose priklauso.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *