7 paprastos idėjos kaip lavinti ikimokyklinukus

7 paprastos idėjos, kaip lavinti ikimokyklinukus

Žingeidumas ir smalsumas – tos savybės, kuriomis labai džiaugiuosi vaikuose ir kurias mes, tėvai, turėtume nepamiršti dosniai tręšti, laistyti, rūpestingai auginti. Lavinti vaikus galime įvairiai, tačiau ikimokyklinukams tinkamiausia – žaidimo forma. Nereikia nieko ypatingo, daugelį įdomiausių žaidimų galime suimprovizuoti eidami pasivaikščioti, važiuodami iš darželio ar įsitaisę namuose. Pateikiu žaidimus, kuriais džiaugėmės mudu su Viliuku jo ikimokykliniame amžiuje, dabar jie tampa mano ir Nidos kasdienybės dalimi. Beje, dauguma šių žaidimų drąsiai gali būti kviečiami ir į vaikų šventes – tereikia lašo fantazijos.

1. „Iš antros raidės“ – žaidimas iš mano vaikystės, kuriame reikia vardinti žodžius iš antrosios, prieš tai pasakyto žodžio raidės: jei mama sako namas, vaikui reikia sugalvoti žodį iš a raidės, jis sako žodį arklys – mama toliau sakys žodį iš r raidės. Su mažesniais vardinkime visus žodžius, su didesniais – valgomus-nevalgomus dalykus, vardus, miestus, šalis, upes ir ežerus.

„Iš antros raidės“ nepakeičiamas nukreipiant dėmesį eilėje prie gydytojo kabineto, pasivaikščiojimuose, kelionėse. Jis šauniai pritaikomas teminiams gimtadieniams – pakvieskime vaikus vieną po kito vardinti su gimtadienio tema susijusius žodžius.

2. Mįslės iš kasdienybės – jas sugalvokime iš bet kurių, vaikui pažįstamų dalykų. Nida dažnai prašo užduoti valgių, drabužių, filmukų ar knygų mįsles. Reikia pavyzdžių? Koks gėrimas yra baltas ir laikomas šaldytuve? Kurio filmuko pagrindinis veikėjas – raudonas, sportinis automobilis, iš pradžių pasipūtęs, vėliau pasikeičiantis į gerą? Jei atsimename, mes su vaikais vienas kitam ir knygų ar filmų ištraukas pacituojame. Mįslių žaidimas pritaikomas taip pat, kaip ir „Iš antros raidės“.

3. Žemėlapis – jį pakabinus vaikų kambaryje galima sulaukti fantastiškų rezultatų. Šešiametis Vilius baisiai mėgo saviškį tyrinėti, o po to egzaminuodavo mane it griežčiausias geografijos kirvis: mama, kas yra Rytų Timoro sostinė? Iki šiandien atsimenu, kad Dilis, nors iki tol žalio supratimo neturėjau, kuriame pasaulio krašte ši šalis.

4. Miestai, vandenys – čia prireiks pieštuko bei popieriaus lapo. Kaip žaidžiamos šios žinių lenktynės, detaliau aprašyta čia – aš tik pridursiu, jog žaidžiant būtina prisitaikyti prie mažųjų rašymo tempo. Nei vienas žaidimas nebus vaikui įdomus, jei jis negalės bent kartais laimėti.

Šis žaidimas nepakeičiamas lobių salos, piratų, jaunųjų tyrinėtojų gimtadieniams.

5. Paprasta matematika – kai Vilius lankė darželį, jis labai laukdavo matematikos užduočių trečiadieniais, niekaip ja nepasisotindavo, o keliaujant namo prašydavo užminti skaičių galvosūkius – tikdavo ir paprasti: kiek bus tiek plius tiek ir įvilkti į pasakojimo rūbą: Hocenplocas rado 7 raudonviršius, du iš jų buvo sukirmiję, kiek sveikų grybų parsinešė namo plėšikas?

6. Įdomiojo mokslo eksperimentai – gydytojo laukiamajame jų nepažaisi, tačiau savaitgalio popietei ar gimtadieniui nuspalvinti tinka šauniai. Šokančios pieno spalvos, slaptas rašalas, kiaušinis butelyje, spalvotų putų šou – paruošti paprasta, o įdomu bus net ir mums, suaugėliams!

7. Knygos – abiem vaikams skaitau kasdien maždaug nuo 2,5 metų. Vilius jau tapęs aistringu skaitytoju ir kas vakarą, mudviem su Nida keliaujant spalvingais puslapiais, pasineria į savo knygų vandenis. Jie tokie platūs, gilūs ir įdomūs, sykį juos pamilus, norisi grįžti vėl ir vėl.

Ir pabaigai: lavindami mažuosius, nepamirškime paties svarbiausio – siūlomi žaidimai vaikui turi teikti džiaugsmą, jei jam neįdomu – neverskime. Geriau apgalvokime, kaip sudominti, paskatinti. Netempkime žingeidumo daigelio už ausų į paviršių – tegul auga laisvai.

Nuotraukos: Alvilės Rimaitės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *