Megztas meškiukas, arba meilė iš pirmo žvilgsnio

Mintis numegzti minkštą žaisliuką kirbėjo seniai, tačiau vis nesiimdavau jos įgyvendinti. Dvejojau, ar vaikui bus įdomus rankų darbo žaislas, kai aplinkui apstu gražių pirktinių. Bet pernai ėmiau ir ryžausi: artėjo krikšto dukros antrasis gimtadienis – nusprendžiau jai numegzti jaukų megztuką, o kadangi tokio amžiaus merginos rūbų kaip dovanos dar stipriai nevertina, megztukui draugiją turėjo sudaryti tokių pačių siūlų megztas meškiukas.

Mados garaže gavusi smagius alpakos ir merino vilnos siūlus, kibau į darbą. Mezgėsi kaip iš pypkės ir likus 10 dienų iki gimtadienio megztukas buvo baigtas, meškiukas – irgi, beliko tik  apdailos darbai. Prikimšusi galvą, išsiuvinėjau snukutį ir tada… meškiukas pateko į akis Nidutei. Kad būtumėt matę, su kokia meile tas, dar nesuprantamai atrodantis – berankis ir neprikimštu kūneliu žaislelis buvo sūpuojamas glėbyje ir bučiuojamas! Laimei, kad ir laiko, ir siūlų dar buvo likę – krikšto dukrytei numezgiau Meškutį II-ąjį, o Meškutis I-asis atiteko Nidai ir tapo vienu geriausių jos draugų. Galiu pridurti tik tiek, kad tikrai rankos pačios tiesiasi jį paimti – kažkoks labai šiltas ir smagus žaisliukas gavosi.

Meškiuką mezgiau pagal žurnalo Verena 2011 metų rudens numeryje esantį aprašymą, kurį kiek pakeičiau. Pateikiu savo meškiuko variaciją:

30 cm ūgio meškiukui reikės: 50 gramų norimo atspalvio rudos spalvos švelnesnių siūlų (apie 150 m/50 g), panašaus storio juodų arba tamsiai rudų siūlų likučio snukučiui išsiuvinėti, raudonos spalvos siūlų likučio kaklo juostelei, 3,5 numerio virbalų kojinėms megzti, 3 numerio vąšelio, adatos išsiuvinėjimui, apie 300 gramų sintetinio kamšalo (būna audinių parduotuvėse).

 

 • Mezgama ripso raštu: visą laiką, tiek geroji, tiek išvirkščioji pusės, mezgamos gerosiomis akimis. Kai mezgama ratu – mezgama pakaitomis: viena eilė gerosiomis akimis, kita – blogosiomis ir t. t.
 • Meškiuką mezgame nuo apačios į viršų.
 • Pirmai kojytei ant 2-jų virbalų uždedame 10 akių, o pirmosios eilės tarpuose, po kiekvienos akies pridedame dar po 1 akį, viso gaunasi 20 akių. Numezgus 9 cm, 33-oje eilėje iš abiejų pusių sumezgame po akį, lieka 18 akių, kurias atsargiai nuimame nuo virbalo ir atidedame kol numegsime antrą tokią pačia kojytę.
 • Kūnelis mezgamas visas 36-ias abiejų kojyčių akis paskirsčius ant 4-ių virbalų – po 9 akis ant virbalo. Mezgame ratu. Numezgus kiek daugiau gali atrodyti, kad tarp virbalų lieka vertikalios linijos – nesijaudinkite, prikimšus meškiuką tos linijos pranyks. Galvos praplatėjimui, numezgus 11 cm, 40-oje eilėje tolygiai paskirsčius pridedame dar 6 akis, viso turime 42 akis. Po 9 cm, (24 eilių po praplatėjimo), numezgame pirmąsias 10 rato akių, o toliau akis paskirstome ant dviejų virbalų po lygiai – po 21 akį. Virbalus sudedame lygiagrečiai vienas kitam ir pirmąją vieno virbalo akį sumezgame su pirmąja kito virbalo akimi, kartu akis nuleidžiant. Taip sumezgame visas likusias akis.
 • Pirmai letenėlei ant 2-jų virbalų uždedame 15 akių, numezgame 18 eilių ir akis nuleidžiame. Lygiai taip pat numezgama antra letenėlė.
 • Apdaila: padarome ausytes galvytės viršutiniuose kampuose įstrižai prasiūdami po 3 cm ilgio dygsnį. Galvytę prikemšame kamšalu – ne per kietai. Išsiuvinėjame snukutį. Toje mezginio eilėje, kur galvytei pridėjome papildomas akis, praveriame siūlą (verdami maždaug į kas antrą akį) ir užtraukiame jį, suformuodami kaklo liniją. Kojyčių šonus susiuvame, jas ir visą kūnelį pripildome kamšalo (ne per kietai), užsiuvame likusią dalį. Letenėlių šonus susiuvame, pripildome kamšalo, užsiuvame likusią dalį, prisiuvame prie kūnelio. Iš raudonos spalvos siūlų vąšeliu nuneriame 35 cm grandinėlę ir užrišame meškiukui ant kaklo.

megztinys meskiukas1

Megztam meškiukui į kompaniją galite numegzti: sijoną mergaitei, liemenę arba rankinuką.

Nuotraukos: Alvilės Rimaitės

2 Responses

 1. Viktorija
  |

  Nelabai supratau. Bet kaip padaryti ausytes?

 2. Alvilė Rimaitė
  |

  Sveiki, Viktorija, ausytės atskirai nemezgamos. Galvos abejuose viršutiniuose kampuose įstrižai prasiūkite po 3 cm dygsnį, tai ir bus meškio ausys.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *