Atgal į mokyklą 15 smagių kūrybinės veiklos ir žaidimų idėjų

Atgal į mokyklą – 15 smagių kūrybinės veiklos ir žaidimų idėjų

Rugpjūčiui skaičiuojant paskutines dienas, „Atgal į mokyklą“ tema – vis dažnesnė. Kad ji skambėtų šviesiau, kad Rugsėjo 1-osios laukimas būtų įdomesnis, pasitelkime smagias veiklas ir žaidimus. Pirmąjį kartą žengiančius į mokyklą jos padrąsins ir sudomins, o vyresniems įpūs įkvėpimo – žinių pasaulis gali būti toks įdomus!

Mokslo ir žinių pramogines veiklas galime įtraukti į Rugsėjo 1-osios šventę namuose, jomis galime paįvairinti pirmąjį mokslo metų mėnesį, o viena kita galbūt virs šeimos tradicija ir nuolatiniu įkvėpimu domėtis bei siekti žinių. Juk nėra patrauklesnio būdo mokytis nei žaidžiant ar kuriant.

Mokslo eksperimentai

Nematomo rašalo gamyba ar šokančios pieno spalvos – vos iš kelių produktų sukuriami atraktyvūs mokslo eksperimentai. Aprašymas – šiame įraše.

Žaidimas „Miestai, vandenys“

Pirmyn į žinių lenktynes – kiekvienam žaidėjui tereikia popieriaus ir pieštuko! Įtraukiantis ir lavinantis, šaunus žaidimas, kurį žaidžiu nuo vaikystės. Aprašymas – čia. Beje, jis puikiai žaidžiamas ir žodžiu, tarkim, pasivaikščiojimo metu. Vienas žaidėjas vardina visus dalykus iš vienos raidės, kitas – iš kitos. Vardinamų dalykų sąrašą galime pildyti – įtraukti maistą, šunų veisles, knygų pavadinimus.

 

Pelėdos

Pelėdos – išminties ir mokslo simbolis. Surenkime vaikams kūrybines jų dirbtuves. Tinka kankorėžiai, kriauklės, kaštonai, kamščiai ar plokštesni akmenukai – ant jų galima piešti ne tik tekstiliniais, bet ir geliniais flomasteriais. Galime ir lipdyti iš druskos tešlos.

Pieštukinė – pasidaryk pats

Pelėdų temą galime pasitelkti ir kurdami pieštukines. Tai pravartus daiktas ir smagu, kai tokį gali pasidaryti pats. Yra daug būdų, kaip pasigaminti pieštukines, mano siūlomas – iš vienkartinio puodelio. Kartu tai proga pasikalbėti su vaikais apie antrinį daiktų panaudojimą.

Apsilankymas knygyne

Kelionė į knygyną, leidžiant vaikui išsirinkti patinkančią knygą – vienas iš skaitymą ir meilę knygoms ugdančių dalykų. Kaip ir skatinimas kurti nuosavą knygų lentyną ar net visą mylimų knygų biblioteką.

Ir vėl mokslo eksperimentai

Putojančios spalvos, arba, kaip sukišti kiaušinį į butelį. Dar vieną žiupsnį išmėgintų ir pasitvirtinusių naminių mokslo eksperimentų rasite čia.

Rugsėjo 1-osios sausainiai

Išsikepkime juos kartu su vaikais – receptas laukia čia.

Žaidimas „Iš antros raidės“

Dar vienas puikus žaidimas iš mano vaikystės. Žaidėjai paeiliui vardina žodžius. Tarkim, pirmajam žaidėjui pasakius aRbūzas, antrasis turi sugalvoti žodį iš R raidės ir taip toliau. Su vyresniais įdomiau žaisti sudėtingesnius variantus – iš antros raidės vardinti geografinius pavadinimus, įžymius žmones, knygų pavadinimus, ar anglų kalbos žodžius.

Knygų mįslės

Žaidimas daug skaitantiems. Vienas užduoda mįslę – pacituoja knygą (tikrai nereikia mintinai mokėti ištraukų, užtenka improvizuotai atkartoti mintį), o kitas turi atspėti, kokia tai knyga. Taip pat galime žaisti ir su filmais. Plačiau žaidimas aprašytas čia.

Apsilankymas bibliotekoje

Jį taip pat galime paversti maža švente – eidami kartu, kalbėdamiesi apie išsirinktas knygas ir jų teikiamą džiaugsmą, papildydami jį kitomis pramogomis. Maniškiai iki šiol šiltai prisimena mūsų tradiciją po bibliotekos užsukti išsvajotų spurgų.

Muziejų atrakcijos

Parinkime, kas vaikams įdomu. Energetikos ir technikos, traukinių, gamtos muziejus, ar galbūt mažus žmones įtraukianti paroda? Arba mokslo ir žinių puota visam savaitgaliui – kelionė į Koperniko mokslo centrą Varšuvoje ar nuostabųjį AHHA mokslo centrą Estijos Tartu mieste?

 

Edukuojantys žurnalai

„Nacionalinė geografija vaikams“, „Laimiukas“, „Lututė“, „Iliustruotoji istorija“ ar „Iliustruotasis mokslas“ – žiniomis praturtinančių, puikių įtraukiančių žurnalų galime rasti įvairaus amžiaus vaikams.

Knygos skirtukų dirbtuvės

Įdomiausios 4–7 metų vaikams. Skirtukus smagu pasigaminti tiek sau, tiek mažoms dovanėlėms – sesėms, broliams, draugams, tėvams ar seneliams. Kurti galime iš įvairių turimų medžiagų, maniškiai – pagaminti iš ledų pagaliukų. Aprašymas – čia.

Matematikos žaidimai

Kelioninį matematikos žaidimą ikimokyklinukams paprasta pasidaryti iš ledų pagaliukų. Arba plokščių pagaliukų kavai maišyti iš PC vienkartinių indų skyriaus. Žodinius matematikos žaidimus galime žaisti pasivaikščiojimo metu ar nutaikius laisvą valandėlę namuose. Pasitelkę fantaziją, skaičių galvosūkius vaikams užminkime apie juos pačius, mėgstamus knygų personažus, ar augintinius: „Kol Marsas miegojo, Runcė nugvelbė iš jo dubenėlio 10 mėsos kukulių. 4 iš jų sušlamštė, o likusius paslėpė po spintele. Kiek kukulių yra Runcės slėptuvėje?“

Žinių bagažą pildantys stalo žaidimai

Žodžių žaidimas „Scrabble“, „Aš žinau („I know“), „5 sekundės“, geografiniai „Pasaulio vėliavos“, „Įdomiosios kelionės po Lietuvą“, „Uppsala“, priešmokyklinukams – „Sudėk žodį“, „ABC draugai“ ir daugybė kitų. Žaiskime juos dviese su vaiku ar visa šeima, skatindami žingeidumą ir norą domėtis bei pažinti pasaulį ir kartu tiesdami smagesnį vaiko kelią į mokyklą.

© Tekstas ir nuotraukos Alvilės Rimaitės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *