Advento kalendoriaus, užpildyto kūrybinės veiklos vaikams užduotimis, idėja mano galvoje sukosi kelis metus. Juk kūryba – nuostabus būdas praleisti laiką kartu su vaikais. Ji lavina, augina ir praturtina tiek mažus žmones, tiek ir mus – kuriančius kartu su jais. O kūryba Advento metu – dar ypatingesnė. Tai laikas, kai visų pirma turime pabūti su savimi, savo vidumi. Jaukios dirbtuvės, man rodos, labai tam tinka.
Kūrybinės veiklos Advento kalendorius turi ir praktinę naudą. Atlikdami užduotis, sukursime mielas rankų darbo dovanas savo artimiesiems. Taip pat pasigaminsime žiemiškas dekoracijas.
Tačiau į 24 kūrybinės veiklos idėjas siūlau žvelgti laisvai. Norint, Advento kalendorių galima jomis užpildyti pilnai. Norint, pasirinkti tik vieną kitą, labiausiai patikusią. O likusius langelius pildyti kitomis šeimos veiklomis, staigmenomis ar skanėstais. Keletas užduočių – ledo dekoracijos, paukščių pyragas – reikalauja šalto oro. Todėl jas kalendoriuje slėpkime išvakarėse tos dienos, kuri garantuotai žada būti šalta.
Svarbiausia – pasidžiaukime kartu su vaikais tuo stebuklingu metu: gruodžiu, einančiu į šviesos sugrįžimą, į šventas Kalėdas.
1. Advento žibintų dirbtuvės
Iš kepimo popieriaus, virvelės, flomasterių, sukuriamos jaukios šviečiančios dekoracijos. Ir žiema tampa šviesesne.
Plačiau – skaitykite čia.
2. Kursime vazelę ir pražydinsim šakelę!
Iš stiklainio ir dažų paprastai pagaminama vazelė. Nors ji iš pavasario temos, gali tapti labai žiemiška. Kaip? Suskubkime į ją pamerkti vyšnios šakelę – tai senas Advento pradžios paprotys, norint sulaukti per Kalėdas tokių stebuklingų tam metui žiedų. Beje, vazelę galime ištapyti ir kitaip: vietoje kiškio piešti nykštuką, ar baltame fone sklendžiančias melsvas snaiges.
Plačiau – skaitykite čia.
3. Kalėdinių nykštukų dirbtuvės
Kankorėžiai, veltinis ir karoliukai – lygu barzdoti nykštukai!
Plačiau – skaitykite čia.
4. Tapsime ledo dekoracijų dailininkais!
Radiniai iš gamtos: medžio šakelės, kankorėžiai, uogos – užšaldyti virsta nuostabiomis balkono, terasos ar kiemo puošmenomis. Šį žiemos žaidimą galime derinti su užduotimi pasivaikščioti miške ir pasirinkti minėtų medžiagų.
Plačiau – skaitykite čia.
5. Kalėdinės eglutės dirbtuvės
Pagal vaikų amžių ir norus, eglutę galime kurti iš šieno, plaušo, skalbinių segtukų ar keksiukų popierėlių.
Plačiau – skaitykite čia.
6. Kaukės iš vienkartinių lėkščių
Jas galime gaminti tiek karnavalo vaidinimui, tiek smagiam namų teatrui.
Plačiau – skaitykite čia.
7. Mokysimės megzti ir numegsime galvajuostę!
Adventas – labai tinkamas metas pažinčiai su virbalais. Jei vaikas nori, o jūs galit jį išmokyti jais kurti, mezgimo pamoka – nuostabi dovana.
Mokytis įdomiau, kai mezgi konkretų ir smagų daiktą. Galvajuostė labai tinka – juk numegzti tereikia paprastą stačiakampį. Vaikams paprasčiau, kai pirmuosiuose mezginiuose, mezginio akis ant virbalų uždedame mes, suaugę.
Plačiau – skaitykite čia.
8. Gaminsime kalėdines girliandas su… sausainių formelėmis!
Užduotis paprasta – traukiame į dienos šviesą kalėdines sausainių formeles, naudojamės jomis, kaip trafaretais, iškerpame figūras ir tvirtiname prie virvelės.
9. Kursime šieno dekoracijas
Vienos smagiausių dirbtuvių – ko vertas vien šieno kvapas, sklindantis po namus! Surišti paprasčiausia širdelę. Žvaigždę ir eglutę – kiek sudėtingiau. Šieno gausime prekybos centrų gyvūnų prekių skyriuose.
Plačiau – skaitykite čia.
10. Paukščių virtuvė! Lipdysime pyragėlius sparnuotiems draugams
Taukai, sėklos, riešutai, kruopos – šaldome keksiukų formelėse ar indeliuose nuo jogurto ir kabiname ant medžio!
Plačiau – skaitykite čia.
11. Ir vėl mezgame! Šiltų tapukų dirbtuvės
Jei galvajuostė įveikta, kitas paprastas ir naudingas mezginys – megztos šlepetės. Rinkimės tvirtus, storesnius siūlus.
Plačiau – skaitykite čia.
12. Kursime kalėdinius žaisliukus eglutei
Džiovintos apelsinų riekelės, dažais nupurkšti kankorėžiai, ar kiek sudėtingesni – išlankstyti, siūti, megzti žaisliukai.
Plačiau – skaitykite čia.
13. Druskos tešlos žaidimai
Miltai, druska, vanduo – greitai užminkome stebuklingą žaislą vaikams. Čia labai pravers sausainių formelės. Išpjaustome ir spalviname guašu, kreidelėmis ar akriliniais dažais.
Druskos tešlos receptas – čia.
14. Rišime kepurėles iš siūlų
Žaismingos dekoracijos – tiek namų, tiek mokyklos ar darželio eglutei.
Plačiau – skaitykite čia.
15. Širdelių dirbtuvės – kursime iš popieriaus ir siūlų
Širdelė Kalėdoms labai labai tinka. Ir ant eglutės, ir kaip dovaną lydintis šilumos ženklas.
Plačiau – skaitykite čia
16. Kalėdų vainiko dirbtuvės
Vainiko pagrindą nusipirkime, arba pasigaminkime iš lanksčių vytelių, arba kartono ir šieno. Kaip jį gaminti – aprašyta pavasarinio vainiko temoje. Kalėdinės puošmenos – kankorėžiai, samanos (naudokime pirktas, neniokokime miško paklotės!), džiovintos apelsinų riekės, cinamono lazdelės, anyžių žvaigždės, sagutės, smeigtukai, iš natų popieriaus arba iš veltinio (filco) iškirptos detalės (galime pasinaudoti sausainių formelėmis, kaip trafaretu), maži eglutės žaisliukai, kaspinai ir taip toliau.
17. Kursime kalėdinį vazoną
Vąšeliu apnertas plastikinis indas gauna antrą šansą. O kalėdinis kaktusas, miniatiūrinis spygliuotis, ar net rozmarinas gauna kalėdinės išvaizdos vazoną ir tampa miela dovana. Ypač, jei nersime iš raudonų, baltų ar abiejų spalvų derinio siūlų.
Plačiau – skaitykite čia.
18. Statysime sniego senius besmegenius – be sniego!
Iš kamščių ir dažų, pūkuotos vielutės ir veltinio atraižų – ant eglutės ar žiemos dioramai.
Plačiau – skaitykite čia.
19. Gaminsime maišelį dovanoms – jo nereikia siūti!
Smulkaus turto valdytojams vaikams visada pravartus daiktas: segtukai, karoliukai, kriauklės, mašinėlės ar net lego smulkiausios detalės – maišelio pritaikymas labai platus. Reikės – filco (veltinio) ir virvelės.
Plačiau – skaitykite čia.
20. Meistrausime rogutes… iš saldainių!
Labai pravers dovanų apsikeitimo atveju, kai norima nors maža staigmena kalėdiškai pradžiuginti mielus draugus.
Plačiau – skaitykite čia.
21. Pyragų paruoštukų fabrikas
Vaikams patiks sukišti pyragą į stiklainį! Labiausiai tinka valgomoms dovanoms, nors ir savą virtuvę dailiai papuošia. O skanėstų paruoštukus tarpušvenčiu ar per žiemos atostogas realizuoti sunku nebus.
Plačiau – skaitykite čia.
22. Siūlų juvelyrai – rišime karolius
Sau ar dovanai.
Plačiau – skaitykite čia.
24. Žiemos dioramos dirbtuvės
Diorama – miniatiūrinis pasaulis dėžutėje. Dažniausiai ji kuriama pagal konkrečios knygos sceną. Mes irgi galime kurti pagal Advento metu kartu skaitytą knygą. Arba, galime fantazuoti ir kurti laisvai – kalėdinį ar tiesiog žiemos vaizdelį.
Labai smagus užsiėmimas, kai galime išskleisti vaizduotės sparnus plačiai plačiai. Tačiau smagiausia kurti neskaičiuojant laiko, tad paskutinei dienai prieš šventes galime ir nepasilikti, o kurti kurį nors iš prieššventinių savaitgalių. Beje, pati žiemiška diorama gali būti ir Advento kalendoriumi.
Ko reikia? Kartoninės dėžutės (siuntinių gruodį netrūksta!) ir įvairiausių kūrybinių medžiagų: plastilino, spalvoto popieriaus, lipdukų, siūlų, virvelių, seno sintepono, vaizduojančio sniegą – čia galim įprasmint įvairius likučius. Dioramoje galime apgyvendinti nykštukus iš kankorėžių, senius besmegenius, rištas kepures, kalėdines eglutes ir girliandas, rogutes iš saldainių ir kitus dalykus iš ankstesnių Advento kalendoriaus kūrybinės veiklos vaikams užduočių.
©Tekstas ir nuotraukos – Alvilė Rimaitė
Parašykite komentarą