Ar žinojote, kad paskutinę lapkričio savaitę vyksta Europos atliekų mažinimo savaitė? Jos tikslas – ugdyti mūsų visų sąmoningumą tvaraus išteklių naudojimo ir atliekų tvarkymo klausimais. Kiekvienais metais prie šių renginių prisijungia vis daugiau įvairių įstaigų, tame tarpe ir ugdymo. Mokyklose bei darželiuose su vaikais ne tik kalbama šiais klausimais, bet ir gaminami įvairūs darbeliai iš antrinių žaliavų. Man tai atrodo be galo reikalinga ir prasminga. Todėl skubu rikiuoti į vieną eilę Gimtadienio mugės idėjas – tevėliams, pedagogams ir, be abejo, patiems vaikams, ieškantiems minčių, kokias kūrybines dirbtuves suorganizuoti iš antrinių žaliavų.
Lėlių namelis iš batų dėžių – suklijuojame kelias kartonines dėžes ir turime puikią platformą pasireikšti vaikų kūrybiškumui dažant, tapetuojant ir kitaip įrengiant namą lėlėms ar kitiems žaisleliams. Plačiau – čia.
Iš senų džinsų galime pasiūti galybę įvairių daiktų – sėdmaišių, pagalvėlių, pieštukinių, dėtuvių smulkmenoms, kosmetinių. Ir – šaunių prijuosčių dailininkams. Juk džinsas – puiki medžiaga, per kurią sunkiai prasiskverbs net ir dideli įsijautusio menininko užtėkšti kleckai. Siuvimo eiga ir brėžinys – šiame įraše.
Raganos sijonas, surišamas iš plastikinių maišų – Helovinui, Užgavėnėms ar kasdieniam raganos vaidmeniui. Pagaminamas labai mikliai ir neįdedant didelių pastangų. Puikiai tinka maišai, kurie buvo naudoti rinkti seniems laikraščiams, žurnalams – būdami švarūs ir sausi, užuot keliavę į plastiko konteinerį, dar gali sudalyvauti vaidinime. Apie viską plačiau – čia.
Iš vienkartinių puodelių esu sudėjusi visą įrašą, kaip galime juos panaudoti po šventės, jei buvo gertas tik vanduo ir puodeliai liko švarūs. Iš jų galime pasigaminti mokomąjį matematikos žaidimą, pieštukinę, naujametinį konfeti, žaidimų namelius lego žmogeliukams ar dėžutes advento kalendoriui. Viskas surašyta čia.
Popierinės dėžutės nuo lydytų sūrelių tiesiog prašosi būti apipiešiamos, apklijuojamos ir paverčiamos dailiomis dėželėmis smulkmenoms. Kriauklytės, akmenukai, gintariukai, karoliukai – vaikai yra garsūs smulkaus turto valdytojai, todėl neabejoju, kad ši idėja suras praktinį pritaikymą ne vienuose namuose. Gamyba aprašyta čia.
Iš popierinio rankšluosčio tūtelių vaikai gali susikurti greitai pagaminamų apyrankių. Begaliniams mergaičių madų žaidimams jos tikrai bus reikalingos. Kaip gaminti – čia.
Ledų pagaliukai – čia vėlgi turime visą pluoštą minčių, kaip juos panaudoti. Matematika pradedantiesiems, dėlionė, uždėliukai knygai, žaislinių ledų gamyba – plačiau surašyta čia.
Kiek kitokius pagaliukus – kinietiškas valgymo lazdeles, galime panaudoti Hario Poterio burtų lazdelių gamybai. Aprašymas čia.
Iš nereikalingų stiklainiukų vaikai gali pagaminti smagių vazelių. Pavyzdžiui, kiškio iš šio įrašo.
Jei mama ar močiutė mezga, namuose paprastai susikaupia įvairių siūlų likučių. Iš jų galima nusinerti karūną žaidimams ar vaidinimams. Arba pasidaryti šaunių karolių.
Plastikiniai kinder kiaušiniai – juos galima labai plačiai pritaikyti – nuo kelioninių druskos, cukraus, indų ploviklio ar šampūno indelių iki įvairių žaidimų. Skaitome čia.
Popierinės lėkštės – kartais po šventės jos lieka visiškai švarios. Ir rodosi pačios prašosi paverčiamos vienu ar kitu gyvūnu vaidinimui. Kaukių gamyba surašyta čia.
Baltu guašu nudažę vyno kamščius, galime pagaminti senius besmegenius kalėdinei eglutei.
Iš senų užuolaidų galime pagaminti pom poms kamuolių vaiko kambariui ar šventei papuošti. Taip pat ir tiulio sijonuką iš jų galime surišti.
Paprastas siūtas žaisliukas – jį galime siūti iš senų, labai mylėtų, bet stipriai nunešiotų ir nebetinkamų atiduoti vaikiškų rūbų. Ar bent aplikaciją padaryti iš tų drabužėlių. Vaikui jis bus ypatingas ne tik dėl siuvusių rankų šilumos, bet ir dėl mielos medžiagos. Dar viena žaisliuko idėja – pagal vaiko piešinį. Jie dažnai būna spalviškai detalizuoti, todėl galėsime sunaudoti įvairias senas skiautes.
Pabaigai – idėjos iš naudoto dovanų popieriaus – karūnos bei kepurės žaidimams ir šventėms, konfeti, atvirukai ir kiti kūrybiniai darbeliai, suteiksiantys antrą gyvenimą tai gražiai spalvingai pakavimo medžiagai, kurios po švenčių kartais prisikaupia rietuvės.
Kalbėkime su vaikais apie tvarų naudojimą, būtinybę rūšiuoti, apgalvoti savo pirkinius, saugoti ir nešvaistyti – ne tik ateinančią proginę paskutinę lapkričio savaitę, bet ir visus apskritus metus.
Darbeliai iš antrinių žaliavų. Tekstas ir nuotraukos: Alvilės Rimaitės
Parašykite atsiliepimą